Δημιουργεί παράδοση...

Το "απόλυτο" στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς κράτησε η ομάδα του Βούκοτιτς. Ο Λεβαδειακός επικράτησε και του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και "ζευγάρωσε", έτσι, τις νίκες του στη φετινή Σούπερ Λίγκα, φτάνοντας τους εφτά βαθμούς και θέτοντας γερά "θεμέλια" για τον στόχο της παραμονής. «Χρυσός» σκόρερ των γηπεδούχων ο Άλμπαν Μπούσι. Με αυτήν τη νίκη, η ομάδα της Λιβαδειάς δείχνει να δημιουργεί μια μικρή παράδοση κόντρα στην ομάδα του Αστέρα, μετά και την περυσινή του επικράτηση στην Τρίπολη.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες δεν κλείστηκαν και κυνήγησαν το γκολ. Ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που πλησίασε πρώτος στο ανοίξει το σκορ στο 7’ με τον Μοντόγια. Ο Αστέρας αντέδρασε και στο 11’ ήταν εκείνος που απείλησε με τον Ζεάν Κάρλος.

Στο 24’ ο Βούκοτιτς είδε τον Μοντόγια να αποχωρεί με αποτέλεσμα η ομάδα της Λιβαδειάς να χάνει μια σημαντική μονάδα. Ο ρυθμός του ματς συνέχιζε να είναι πολύ καλός με τους Αρκάδες να χάνουν την τελευταία καλή ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Μαρσελάο στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε κατακόρυφα. Οι πολλές αλλαγές και το σκληρό παιχνίδι των παικτών δεν επέτρεψαν τη μεγάλη διάρκεια καθαρού ποδοσφαίρου, με αποτέλεσμα την ύπαρξη δυο μόνο αξιόλογων φάσεων. Η μία από αυτές είναι το γκολ των γηπεδούχων στο 56ο λεπτό, που προήλθε από στημένη φάση. Συγκεκριμένα, ο σκόρερ στον προηγούμενο αγώνα του Λεβαδειακού, Λεονάρντο, εκτέλεσε το κόρνερ και «βρήκε» ιδανικά τον Μπούσι, που δεν δυσκολεύτηκε και με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Επόμενο σημείο άξιο προσοχής μόλις δέκα λεπτά αργότερα, με τον Ζορζίνιο να μην μπορεί να νικήσει τον Μπλάζιτς.

Στη συνέχεια του ματς, παρότι υπήρχαν αρκετοί ελεύθεροι χώροι, καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις όποιες αδυναμίες της αντιπάλου, παίχτηκε ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι (ο Καρντόσο μάλιστα αποβλήθηκε στο 89’) και ως και τη λήξη των πέντε λεπτών του έξτρα χρόνου δεν δημιουργήθηκε άλλη φάση, έμεινε το σκορ και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Τζωρμπατζάκης, Μασάδο, Καψής, Μουλόπουλος, Γκεοργκίεφ (79’ Τριποτσέρης), Ζησόπουλος, Μπασαλά, Μοντόγια (24’ Μπούσι), Ντιμπαλά (53’ Εμεράν)

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Ζορζίνιο (Καμπούροφ), Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστια, Καρντόσο, Ντουαλά (56’ Ζαϊρί), Ζεαν, Φιλομένο, Τσέζαρεκ