Αγγλία

Premier League: Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία…

Για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι, η... νεόπλουτη ομάδα του Μάντσεστερ, η Σίτι, γνώρισε την ήττα. Αυτή τη φορά η Γουίγκαν ήταν εκείνη που επικράτησε με 2-1 των «σίτιζενς», δίνοντάς τους ισχυρό «χαστούκι», το οποίο "έσβησε" τα χαμόγελα που έφερε στην ομάδα η «εξάρα» επί της Πόρτσμουθ, την προηγούμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 16’ με τον Βαλέντσια, αλλά η Σίτι είχε γρήγορη "απάντηση", με σέντρα του Ελάνο και κοντινή προβολή του Κομπανί στο 22’. Όμως, λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και συγκεκριμένα στο 33’, οι «λάτικς» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ζακί. Το 2-1 του ημιχρόνου έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι, η... νεόπλουτη ομάδα του Μάντσεστερ, η Σίτι, γνώρισε την ήττα. Αυτή τη φορά η Γουίγκαν ήταν εκείνη που επικράτησε με 2-1 των «σίτιζενς», ρίχνοντάς τους ισχυρό «χαστούκι», το οποίο "έσβησε" τα χαμόγελα που έφερε στην ομάδα η «εξάρα» επί της Πόρτσμουθ, την προηγούμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 16’ με τον Βαλέντσια, αλλά η Σίτι είχε γρήγορη "απάντηση", με σέντρα του Ελάνο και κοντινή προβολή του Κομπανί στο 22’. Όμως, λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και συγκεκριμένα στο 33’, οι «λάτικς» κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ζακί. Το 2-1 του ημιχρόνου έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στον άλλο αγώνα της Κυριακής, την τρίτη της νίκη στη φετινή Premier League πέτυχε η Πόρτσμουθ, επικρατώντας με 2-0 της Τότεναμ στο «Φράτον Παρκ», για την 6η αγωνιστική. Ο Ντεφόε με εκτέλεση πέναλτι στο 34΄ άνοιξε το σκορ για τους «πομπέις», ενώ το «τρίποντο» κλείδωσε ο Κράουτς στο 68΄. Η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ έμεινε δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιαρά, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε και οι «πετεινοί» παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας, χωρίς νίκη.