Γενικά

Πρώτη αλλά...ίδρωσε

Η Ρόμα επιβλήθηκε με 2-0 της Μαρσέιγ στο «Ολίμπικο» και τερμάτισε πρώτη στον πρώτο όμιλο. Οι Ρωμαίοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στα τέρματα των Μπρίγκι (61’) και Τότι (79’) νίκησαν και άφησαν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης τους Γάλλους. Η Μαρσέιγ συνεχίζει στο Κύπελλο UEFA.

Το παιχνίδι:

Οι Γάλλοι είχαν το «πάνω χέρι» στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Με πολύ καλή αμυντική τακτική μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή. Οι Γκουρκούφ και Βάντελ έτρεξαν πολύ στο κέντρο, μοίρασαν το παιχνίδι και δημιούργησαν απειλές προς την εστία του Ντόνι. Στη σημαντικότερη εξ αυτών, αρχικά ο Βάντελ και στη συνέχεια ο Γκουρκούφ (39’) δε βρήκαν στόχο. Ως εκ τούτου το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-0.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Οι μεν φιλοξενούμενοι μπήκαν με…κεκτημένη ταχύτητα, πιο δυνατά, όμως οι Ρωμαίοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 61’ ο Περότα έκανε μια κούρσα από δεξιά, σέντραρε και ο Μπρίγκι, που βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος μέσα στην μικρή περιοχή των Γάλλων, έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών της Ρόμα που επέβαλαν, από αυτό το χρονικό σημείο κι έπειτα, τον δικό τους ρυθμό. Μάλιστα, χωρίς το άγχος για την κατάκτηση της πρώτης θέσεις να «βαρύνει τους ώμους τους», οι γηπεδούχοι στο 79’ πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Μετά από ατομική προσπάθεια του Ντε Ρόσι από τον άξονα, ο αρχηγός της Ρόμα δέχτηκε πάσα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με έξοχο μονοκόμματο σουτ έγραψε το 2-0 σφραγίζοντας την πρωτιά στον όμιλο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους Ρωμαίους να φτάνουν τους 12 βαθμούς στον όμιλο.