Ελλάδα Α2 / Β / Γ Εθνική

A2: Νίκες για τους πρωτοπόρους, επεισόδια σε Πατήσια και Λαμία

Τα επεισόδια που έγιναν στην αναμέτρηση του Σπόρτιγκ με τον Ηρακλή στο κλειστό των Πατησίων και στη Λαμία «σημάδεψαν» την 11η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ των ανδρών. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και, ενώ ο «Γηραιός» προηγούνταν με τέσσερις πόντους, οπαδοί των γηπεδούχων άρχισαν να κουνάνε τον πάγκο των Θεσσαλονικέων. Υπό το φόβο να δημιουργηθούν παρατράγουδα, οι διαιτητές διεκοψαν την αναμέτρηση για ένα δεκάλεπτο, ώστε να ηρεμήσουν τα «πνεύματα». Τελικά, το παιχνίδι συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με νίκη του Ηρακλή στην παράταση, που έφερε τους «κυανόλευκους» δύο βαθμούς από την κορυφή. Στη Λαμία, οπαδός του Πανερυθραϊκού επιτέθηκε στον πρόεδρο του Ιωνικού, Γιάννη Διαμαντή και τον αντιπρόεδρο, Νίκο Κοσμά, ύστερα απο τη λήξη της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι δύο άνδρες διακομίστηκαν στο νοσοκομείο, ένω ο οπαδός συνελήφθη και οδηγήθηκε στο Αυτόφωρο.

Από ‘κει και έπειτα, Τρίκαλα και Πανόραμα συνέχισαν την προέλασή τους. Οι Θεσσαλοί κέρδισαν στην έδρα τους τη Δάφνη με 74-67, ενώ οι νεοφώτιστοι επικράτησαν, επίσης εντός έδρας, του Ηλυσιακού με 60-46. Έτσι, αμφότεροι παρέμειναν στην πρώτη θέση. «Χαμός» στη δεύτερη θέση, στην οποία βρίσκονται πλέον τέσσερις ομάδες.