Γενικά

Τέβες: «Συγγνώμη»

Μετανιωμένος και με απολογητική διάθεση εμφανίστηκε ο Κάρλος Τέβες μετά την αποβολή του στο ματς της Αργεντινής με την Παραγουάη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 (1-1). Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 31ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ με 1-0. Ο Τέβες είχε αποβληθεί και το Νοέμβριο στην Κολομβία, με αποτέλεσμα η ομάδα του, που νικούσε ως τότε με 1-0, να ηττηθεί με 2-1.

«Λυπάμαι που άφησα ξανά τους συμπαίκτες μου. Ο διαιτητής θα μπορούσε να με είχε αποβάλει από το πρώτο σκληρό μαρκάρισμα που έκανα και για το οποίο τιμωρήθηκα με κίτρινη κάρτα. Ήταν δύο ανόητα μαρκαρίσματα, που με ανάγκασαν να χάσω έναν ακόμη αγώνα. Ζήτησα συγγνώμη στους συμπαίκτες μου, αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να το κάνω. Δεν βρίσκω εξήγηση γιατί έκανα αυτή την ανοησία. Απολογήθηκα και στον προπονητή (Άλφιο Μπαζίλε) και ευτυχώς έδειξε να με καταλαβαίνει», δήλωσε ο Τέβες.