Ισπανία

Primera Division: Ρεάλ... 5003

Η Νουμάνθια προηγήθηκε δύο φορές στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία τη νίκησε τελικά με 4-3 παίρνοντας το παρθενικό της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Ο Γκούτι ισοφαρίζοντας στο 19ο λεπτό σε 1-1 έγινε ο σκόρερ του γκολ υπ’αριθμόν 5.000 στο ισπανικό πρωτάθλημα για τη «βασίλισσα», που αν και παρατάχθηκε χωρίς τον Ραούλ στο βασικό της σχήμα ήταν πολύ παραγωγική στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-3, ενώ απείλησαν με ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις.

Εφτάψυχες «νυχτερίδες»

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Αλμερία, η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες και με 2-2 να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στην Ανδαλουσία, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική της Primera Division. Οι γηπεδούχοι με τέρματα των Πιάτι στο 20’ και Νεγκρέδο στο 40’ έφεραν σε μειονεκτική θέση τις «νυχτερίδες», αλλά πρώτα ο Αλέξις Ρουάνο στο 35’ και στη συνέχεια ο συνήθης ύποπτος,Νταβίντ Βίγια, στο 69’ είχαν τις απαντήσεις για τις «νυχτερίδες» που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς.

Πρώτη η Εσπανιόλ

Πολύ «φτωχό» παραγωγικά ήταν το απόγευμα της Κυριακής στην Primera Division, αφού στους πέντε αγώνες που άρχισαν στις 18:00 σημειώθηκαν συνολικά μόλις τέσσερα γκολ. Η Εσπανιόλ διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα νικώντας την Ουέλβα εκτός έδρας με τον Λουίς Γκαρσία να «χτυπά» στο 84’ πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα του σε ισάριθμες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και φέρνοντας τους Καταλανούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Βιγιαρεάλ έχοντας το μυαλό της περισσότερο στο παιχνίδι της Τετάρτης με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ) για το Champions League επικράτησε της Λα Κορούνια με 1-0 στο «Ελ Μαδριγάλ» με γκολ του Σάντι Καθόρλα. Η Οσασούνα με γκολ του Πορτίγιο στο 84’ έκλεψε ένα βαθμό από τη Μαγιόρκα, ενώ οι αναμετρήσεις Χετάφε-Μπέτις και Μάλαγα-Μπιλμπάο έληξαν χωρίς σκορ.