Ιταλία

Serie A: Άνοιξε λογαριασμό η «Γιούβε»

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0, αν και χρειάστηκε 67 λεπτά για να ανοίξει το σκορ, η Γιουβέντους επικράτησε της Ουντινέζε στο Τορίνο στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική στη Serie A. Το παρθενικό τρίποντο στο πρωτάθλημα χάρισε στους «μπιανκονέρι» ο νεοαποκτηθείς Αμάουρι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ακόμη ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Νέα ήττα για Μίλαν

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλαθλος της Μίλαν δεν θα μπορούσε να φανταστεί πως οι «ροσονέρι» μετά το πέρας των δυο πρώτων αγωνιστικών θα βρίσκονταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και χωρίς βαθμό. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι γνώρισε την ήττα 2-0 από τη Τζένοα έχοντας μάλιστα στην ενδεκάδα της τους Κακά, Ροναλντίνιο και Σεβτσένκο. Μεγάλη νίκη για τη Νάπολι με 2-1 επί της Φιορεντίνα παρά το γεγονός ότι οι «βιόλα» ήταν εκείνοι που είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μούτου. Το δυο στα δυο πέτυχαν Λάτσιο και Αταλάντα.