Πορτογαλία

Superliga: Νικητές οι «δράκοι» στο ντέρμπι με σούπερ-γκολ από Άλβες

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Πόρτο στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο μόνιμος σκόρερ των «δράκων», Λισάντρο Λόπες, στο 19’. Τα «λιοντάρια» ισοφάρισαν στο 28’ με πέναλτι του Ζοάο Μουτίνιο, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Τομάς Κόστα. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 31’ ο Μπρούνο Άλβες πέτυχε το γκολ που έμελε να κρίνει την αναμέτρηση. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα στην κορυφή με 11 βαθμούς κρατώντας τη Σπόρτινγκ στους 9.

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Πόρτο στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο μόνιμος σκόρερ των «δράκων», Λισάντρο Λόπες, στο 19’. Τα «λιοντάρια» ισοφάρισαν στο 28’ με πέναλτι του Ζοάο Μουτίνιο, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Τομάς Κόστα. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 31’ ο Μπρούνο Άλβες πέτυχε το γκολ που έμελε να κρίνει την αναμέτρηση με χτύπημα φάουλ από 30 μέτρα! Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα στην κορυφή με 11 βαθμούς κρατώντας τη Σπόρτινγκ στους 9.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Αμπέλ (66’ Αμπέλ), Τονέλ, Πόλγκα, Γκρίμι, Ρόσεμπακ, Βελόσο, Μουτίνιο, Ντιαλό, Ντερλέι, Ποστίγκα (66’ Λιέντσον).

Πόρτο: Νούνο, Σαπουνάρου, Ρολάντο, Μπρούνο Άλβες, Φουτσίλε, Ραούλ Μεϊρέλες, Φερνάντο, Λούτσο Γκονζάλες (84’ Γκουαρίν), Τομάς Κόστα (58’ Μαριάνο), Ροντρίγκες (73’ Χουλκ), Λισάντρο Λόπες.