Μπάγεβιτς: «Δύναμη για τη συνέχεια…»

Την εικόνα και αντίδραση του δευτέρου μέρους κρατά από την ομάδα του ο Ντούσαν Μπάγεβιτς και βάσει αυτού θα συνεχίσει τη δουλειά για τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις. Παρά το 1-1 με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», ο τεχνικός της ΑΕΚ δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του και τους μοίρασε συγχαρητήρια...

«Είμαι ευχαριστημένος. Είχε ο Αρης την ευκαιρία με τον Κόκε να πετύχει ένα 2ο γκολ στο β΄ μέρος και με βάση την εικόνα του αγώνα πρέπει και οι δύο ομάδες να είναι ευχαριστημένες. Στο β΄ μέρος ήμασταν καλύτεροι πιέσαμε και πετύχαμε το γκολ. Μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε και να δουλέψουμε όσο περισσότερο μπορούμε. Στο α΄ ημίχρονο ήταν όλα χάλια. Λάθος θέσεις είχαμε, λάθος μαρκάραμε και βγήκαμε μπροστά μία φορά μόνο. Είχαμε και το δοκάρι όμως στο α΄ ημίχρονο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη προσπάθεια, που κατέβαλαν στο β΄ ημίχρονο και να ευχηθώ καλή τύχη στον Αρη για τη συνέχεια», τα λόγια του Σερβοέλληνα τεχνικού.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, ο Κίκε Ερνάντεθ πίστεψε ακόμη και στη νίκη, αλλά τελικά προδόθηκε από τις λανθασμένες επιλογές των ποδοσφαιριστών του: «Τα περισσότερα ματς κρίνονται σε λεπτομέρειες και λάθη που μπορεί να κάνεις. Είχαμε ευκαιρίες, αν και η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα. Αν έμπαινε γκολ θα μπορούσε να αλλάξει και τη ροή του αγώνα. Οπως και αν πετυχαίναμε εμείς ένα γκολ στην αρχή του β’ μέρους. Στο α΄ ημίχρονο ήμασταν πολύ σοβαροί είχαμε την κατοχή της μπάλας και οι ποδοσφαιριστές μας βρίσκονταν στο κέντρο και μπροστά καθώς ψάχναμε την αντίπαλη εστία και να πετύχουμε το γκολ. Δίκαιο το αποτέλεσμα, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Στο β΄ ημίχρονο η ΑΕΚ πίεσε πιο ψηλά – δεν πετύχαμε ένα ακόμη γκολ και η πίεση από τους αντιπάλους αυξήθηκε. Στο τέλος είχαμε μια ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Κόκε. Αν δεν κάνεις αυτές τις ευκαιρίες γκολ δεν μπορείς να κερδίσεις. Μένουμε με μια πικρή γεύση, γιατί με βάση τις ευκαιρίες θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον αντίπαλο. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».