«Ποδαρικό» χωρίς γκολ στα Πηγάδια

Χωρίς να πετύχουν γκολ, ολοκλήρωσαν την πρώτη τους αγωνιστική υποχρέωση στη Σούπερ Λίγκα για το 2009 η SKODA Ξάνθη και ο Πανιώνιος, που ήρθαν ισόπαλοι 0-0 στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Η ακριτική ομάδα είχε την υπεροχή, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες για να «κλέψουν» τη νίκη. Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και οι δύο αντίπαλοι, καθώς ο Δαλούκας απέβαλε, δικαίως, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, τόσο τον Ντελούρα (89’), όσο και τον Παπαδημητρίου (90’). Στο δεύτερο ημίχρονο, αγωνίστηκε ο Σταύρος Λαμπριάκος, στην τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα της SKODA Ξάνθης.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο επιθετικά στο παιχνίδι. Έχοντας τον έλεγχο του κέντρου από την αρχή, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα άκρα, βασιζόμενη, κυρίως, στην πολύ καλή συνεργασία των Πόι και Γκρζέλακ. Παρά την πίεση, η SKODA Ξάνθη δε δημιούργησε κανέναν ουσιαστικό κίνδυνο μπροστά από την εστία του Κρέσιτς, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η πιο αξιόλογη ευκαιρία των Ακριτών, ήταν ένα καλό σουτ του Γκρζέλακ (19’), έξω από την περιοχή, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ, με δυσκολία, ο Κρέσιτς. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αρκετές φορές στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενοι ενίοτε την αμυντική αστάθεια των αντιπάλων τους και απείλησαν σοβαρά δύο φορές. Συγκεκριμένα, η κεφαλιά του Μανιάτη (30’), ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κουτσόπουλου, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκσπύρνινγκ. Ο ίδιος παίκτης στο (39’) άλλαξε γρήγορα τη μπάλα με τον Μπάρκογλου και βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της SKODA Ξάνθης, ωστόσο ο τελευταίος έδιωξε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιώργος Παράσχος πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή. Ο Σταύρος Λαμπριάκος πέρασε στη θέση του Μασιέλ, στην τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα της SKODA Ξάνθης και φυσικά αποθεώθηκε! Αγωνιστικά, η ακριτική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πιέζοντας ψηλά και έχοντας την υπεροχή, δεν είχε όμως την ουσία, δηλαδή το γκολ. Χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα 5’ του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε τέσσερα κόρνερ, ενώ στο 49’, ο Σουάνης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα για την SKODA Ξάνθη, όταν, μετά από σέντρα του Πόι από δεξιά, δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, προ κενής εστίας. Μετά το 60’ το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, με τον Δαλούκα να τιμωρεί με κίτρινες κάρτες τις περισσότερες αντιαθλητικές παραβάσεις. Παρά το πέρας του χρόνου οι γηπεδούχοι δε σταμτάτησαν να επιτίθενται από τις πτέρυγες και να δημιουργούν ευκαιρίες. Στο 68’ κι έπειτα από απόκρουση του Κρέσιτς, ο Γκρζέλακ πήρε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή όμως το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρέσιτς. Ένα λεπτό αργότερα (69'), ο Βάλλας πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πόι, όμως δε σημάδεψε σωστά. Η αστοχία των παικτών της Ξάνθης συνεχίστηκε αφού στο 84’ η «βολίδα» του Ντοριβάλ πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 86’ ο Παππάς βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και παρά το ότι είχε χώρο, έπιασε ένα αδύναμο σουτ, βιαστικά, με τον Κρέσιτς να μπλοκάρει σταθερά. Στο 89’ ο Δαλούκας έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντελούρα, για χέρι, αφήνοντας τον Πανιώνιο με 10 παίκτες. Ένα λεπτό αργότερα (90'), η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Θεσσαλός ρέφερι απέβαλε με δεύτερη κίτρινη και τον Παπαδημητρίου, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με συνέπεια το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα αυτού του αγώνα.