Fantastic four…

Έναν υγιεινό περίπατο έκανε ο Παναθηναϊκός στην Κομοτηνή συντρίβοντας με 4-0 τον Πανθρακικό παίρνοντας έτσι πανηγυρικά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Hellas Online. Ο Ρουκάβινα με εξαιρετικό σκαφτό σουτ στο 18΄ άνοιξε το σκορ, ο Γκάμπριελ στο 57΄ διπλασίασε τα τέρματα των «πρασίνων», ενώ οι Κλέιτον στο 73΄ και Χριστοδουλόπουλος τέσσερα λεπτά αργότερα ολοκλήρωσαν τη μεγαλύτερη φετινή νίκη στέλνοντας παράλληλα το δικό τους «μήνυμα». Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 76΄. Σ’ έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο από τη συνεχή βροχόπτωση, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Τεν Κάτε που ήταν κυρίαρχη και στα δύο ημίχρονα μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Θρακιώτες.

Έναν τελείως διαφορετικό Παναθηναϊκό σε σχέση με εκείνον του Σαββάτου στο ίδιο γήπεδο παρέταξε στην Κομοτηνή ο Χενκ Τεν Κάτε. Ο Ολλανδός προπονητής έχοντας αφήσει εκτός αποστολής αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές κατέβασε την ομάδα του με επτά αλλαγές από τον αγώνα του πρωταθλήματος ενώ διαφοροποίησε αρκετά τις θέσεις των παικτών του. Σ’ ένα 4-4-2 ο Τζόρβας βρέθηκε κάτω από τα γκολ ποστ, ο Νίλσον στα δεξιά της άμυνας, ο Μουν στα αριστερά, ενώ στο κέντρο της οπισθοφυλακής αγωνίστηκαν οι Βύντρα-Σαριέγκι. Σε ρόλο αμυντικού χαφ ήταν ο Μελίσσης ο οποίος είχε δίπλα του τον Σιμάο, Γκάμπριελ και Κλέιτον στα πλάγια, ενώ το επιθετικό δίδυμο απαρτίζονταν από Ρουκάβινα-Σαλπιγγίδη.

Ο Εμίλιο Φερέρα πραγματοποίησε κι’ αυτός με τη σειρά του έξι αλλαγές στη βασική ενδεκάδα σε σύστημα 4-4-2, με τους Ριέρα και Ματάις να βρίσκονται στην επίθεση.

Όσοι περίμεναν να δουν ένα παιχνίδι ανάλογο με αυτό του πρωταθλήματος από πλευράς θεάματος και γκολ μάλλον θα απογοητεύτηκαν. Η καταρρακτώδης βροχή που έπεφτε όλη τη μέρα (σ.σ. ξεκίνησε και πάλι στο δεύτερο μέρος) στην πόλη γέμισε με νερά και λάσπες τον αγωνιστικό χώρο ο οποίος εμπόδιζε σημαντικά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Οι ευκαιρίες έλειψαν ενώ κυρίαρχο χαρακτηριστικό ήταν η δύναμη στα πρώτα 45λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε από νωρίς τον έλεγχο και προσπαθούσε παρά τις αντιξοότητες να δημιουργήσει κινδύνους στον Ρόκα με τους ιδιαίτερα κινητικούς Βραζιλιάνους αλλά και τον Ρουκάβινα. Οι «πράσινοι» στην πρώτη ευκαιρία που τους δόθηκε στο 18΄ έπειτα από όμορφη μπαλιά του Κλέιτον και εξαιρετικό σκαφτό σουτ του Ρουκάβινα άνοιξαν το σκορ, τέρμα άκρως σημαντικό καθώς σ’ έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο το ένα γκολ πολλές φορές σου δίνει και τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν την πρωτοβουλία και μετά το γκολ, ενώ ο Πανθρακικός έδειχνε ακίνδυνος και ανήμπορος να απειλήσει. Μετά το 30΄ οι παίκτες του Φερέρα ισορρόπησαν χάνοντας μάλιστα και την πρώτη τους ευκαιρία με μια Κεφαλιά του Κωνσταντινίδη, ενώ δεν επέτρεψαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου στο αντίπαλο να αναπτυχθεί.

Παρά το γεγονός πως η βροχή άρχισε και πάλι να πέφτει δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, οι δύο ομάδες προσέφεραν καλύτερο θέαμα σημειώνοντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ και ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος.

Ο Πανθρακικός έδειξε στα πρώτα δέκα λεπτά πως μπορεί να σταθεί και να κυνηγήσει με αξιώσεις το γκολ της ισοφάρισης φτάνοντας μάλιστα κοντά στο να το πετύχει στο 54΄, όμως τόσο ο Ολίσε όσο και ο Γήττας δεν κατάφεραν σε διπλή ευκαιρία να νικήσουν τον Τζόρβα. Από κείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και αφού μετά από μια καλή φάση που είχε στο 56΄ με τον Κλέιτον άρχισε το πάρτι… Στο 57΄ ο Γκάμπριελ με σουτ το οποίο κόντραρε σε πλάτη αντιπάλου έξανε το 2-0 «σφραγίζοντας» έτσι κατά κάποιο τρόπο την πρόκριση και δίνοντας έναυσμα για ωραίο ποδόσφαιρο και γκολ…

Άξια αναφοράς ήταν και η καλή απόδοση που είχε ο Μελίσσης αγωνιζόμενος ως αμυντικό χαφ, ενώ την ευκαιρία να δείξουν πράγματα στον προπονητή τους είχαν και οι Χριστοδουλόπουλος και Κλέιτον. Ο Βραζιλιάνος ο οποίος ήταν εκ’ των κορυφαίων του αγώνα φρόντισε να βάλει και αυτός τη δική του «σφραγίδα» ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 73΄ …Απ’ τη μεριά του ο διεθνής Έλληνας μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε έπειτα από καιρό μπαίνοντας ως αλλαγή του Ρουκάβινα (σ.σ. είχε ένα πρόβλημα) και άρπαξε την ευκαιρία απ’ τα «μαλλιά» έχοντας οριζόντιο δοκάρι στο 76΄, όμως ένα λεπτό αργότερα δεν αστόχησε γράφοντας το τελικό 4-0.

Απάντηση ουσιαστική στο σημείο που ήταν το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να έρθει απ’ τους γηπεδούχους οι οποίοι στο 80΄ λίγο έλειψε να πετύχουν το γκολ της στιγμής με τον Ντιαλό. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει πανηγυρικά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Hellas Online σημειώνοντας και τη μεγαλύτερη φετινή νίκη του.