Κέρασε Νάτσο-ς στο τέλος…

Μ’ ένα γκολ του Νάτσο Σκόκο στο 89΄ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Hellas Online επικρατώντας με 1-0 της Κέρκυρας στο ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ενώ «έσπασε» δύο φορές τα δοκάρια με τον Καφέ στο 80΄ και τον Εντίνιο στο 86΄. Πέναλτι στο 45΄ έχασε ο Πορτογάλος στέλνοντας τη μπάλα για μια ακόμη φορά στο δοκάρι, ενώ ο διαιτητής Ζωγράφος αρνήθηκε νέα εσχάτη ποινών στους «κιτρινόμαυρους» στο 58΄ σε χέρι του Σεντεμέντες που έπρεπε να δει και την κόκκινη κάρτα. Αξιοπρεπώς στάθηκαν οι Νησιώτες οι οποίοι είχαν και αυτοί ένα δοκάρι στο 88΄ με τον Ρεπερνέ.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς γνωρίζοντας πως το Κύπελλο αποτελεί τη μοναδική ευκαιρία της ΑΕΚ για κατάκτηση τρόπαιου τη φετινή σεζόν αντιμετώπισε το παιχνίδι με την Κέρκυρα όπως του άρμοζε. Μην προχωρώντας σε πολλές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα ο Σερβοέλληνας τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με 4-4-2 έχοντας τους Εντίνιο και Τζεμπούρ στην επίθεση. Αντίθετα ο Νίκος Παντέλης προτίμησε το 4-5-1 με τον Αθανασιάδη μπροστά,θέλοντας πρώτα απ’ όλα να κρατήσει το μηδέν και να κυνηγήσει ότι περισσότερο μπορεί στις αντεπιθέσεις.

Το πρώτο 25λεπτο ήταν ανάλογο της εικόνας που επικρατούσε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, το οποίο τίμησαν περίπου 2.000 φίλοι της «Ένωσης», ωστόσο βρέθηκαν και 20 πιστοί φίλοι των Νησιωτών. Ο γηπεδούχοι απ’ τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως αδυνατούσαν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των αντιπάλων οι οποίοι ήξεραν πολύ καλά τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι από νωρίς εύκολα αν κάποια εκ’ των ευκαιριών Εντίνιο και Τζεμπούρ στο 7΄ και το 10΄ αντίστοιχα έβρισκε δίχτυα. Ο Σερβοέλληνας προπονητής προχώρησε στην πρώτη εσωτερική νωρίς αλλάζοντας τους Πλιάτσικα και Μπασινά με τον δεύτερο να αγωνίζεται πρώτα ως δεξί μπακ και έπειτα στα δεξιά του κέντρου.

Οι Φαίακες είχαν το μυαλό τους μονίμως στην άμυνα εξουδετερώνοντας πολύ ωραία της επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων», ενώ δύο φορές προσπάθησαν να απειλήσουν με ένα σουτ του Σουαρέ στο 22΄ και μια φάση με τον Γιαννητσανάκη στο 40΄.

Μετά το 30΄ ο «δικέφαλος» ανέβασε ρυθμούς και στο 32΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Εντίνιο ο οποίος από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον θετικότατο Αποστολίδη. Μάλιστα ο Πορτογάλος επιθετικός ο οποίος πρωταγωνίστησε και σε μια φάση στο αμέσως επόμενο λεπτό με μια κεφαλιά, έμελλε να είναι ο μοιραίος παίκτης, καθώς εκτός των ευκαιριών που ήδη είχε απωλέσει έχασε ένα εξ’ επαφής στο 43΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος απ’ τον Βουταλιδίτη. Το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με μια κεφαλιά του Μαϊστόροβιτς.

Ο Μπάγεβιτς δεν ήθελε να δει το χρόνο να περνά και να μένει το 0-0 και έτσι πέρασε τους Κυργιάκο και Σκόκο στο παιχνίδι ώστε να συμβάλλουν στο να ανέβει η ομάδα. Ο Αργεντινός το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό και έκανε την ΑΕΚ πιο γρήγορη αλλά και να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Στο 58΄ ο Λατίνος άσος πρωταγωνίστησε σε μια φάση που θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίς τον αγώνα, καθώς απ’ το σουτ του η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σεντεμέντες, όμως ο Ζωγράφος δεν έδειξε ούτε πέναλτι ούτε απέβαλλε τον παίκτη με κόκκινη κάρτα. Η τελευταία κίνηση του Μπάγεβιτς ήταν να περάσει τον Παυλή ο οποίος βοήθησε και εκείνος στο να «βολιδοσκοπεί» η «Ένωση» στην περιοχή της Κέρκυρας στο τελευταίο τέταρτο.

Στο 79΄ ο Εντίνιο πήρε την κεφαλιά όμως ο Κυργιάκος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να γίνει ο ήρωας του αγώνα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καφές είδε το σουτ του να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Αποστολίδη.

Στο 86΄ η μπάλα για μια ακόμη φορά έδειξε πως δεν θέλει να…μπει και έπειτα από σουτ του Εντίνιο που κόντραρε η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι το τρίτο κατά σειρά για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Παντέλη οι οποίοι είχαν «κλειστεί» στα καρέ τους ώστε να αντέξουν την πίεση, λίγο έλειψε να φτάσουν σε ένα γκολ, όμως το σουτ του νεοεισελθόντα Ρεπερνέ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάχο. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα άφηναν ανοιχτούς λογαριασμούς, ο Νάτσο Σκόκο είχε αντίθετη άποψη και έπειτα από πάσα του Παυλή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ, λυτρώνοντας την ομάδα του και δίνοντας της την πρόκριση.