Βόλεϊ

«Πράσινη» η πρόκριση!

Στο Final-4 του κυπέλλου Συνομοσπονδίας (CEV Cup) στο βόλεϊ ανδρών προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος χρειάστηκε μόλις 30 λεπτά για να το καταφέρει. Οι «πράσινοι» αν και ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ με 3-2 απ’ τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» κατακτώντας το πρώτο σετ εξασφάλισαν σε συνδυασμό με το 3-0 της Γλυφάδας το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσουν την ιταλική Κούνεο. Συγκλονιστικός για μία ακόμη φορά ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος σημείωσε μεταξύ άλλων πέντε άσους στο πρώτο σετ (!) και 27 πόντους, ενώ για τους Πειραιώτες κορυφαίος ήταν ο Μίλκοβιτς με 30.

Τα σετ: 20-25, 25-18, 22-25, 25-18, 18-16

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός. Οι φιλοξενούμενοι με τη σταθερή τους απόδοση διατηρούσαν σε όλη τη διάρκεια προβάδισμα 2-3 πόντων, ενώ ο Ολυμπιακός με κάκιστα ποσοστά στην υποδοχή και με εμφανή άγχος έκανε λάθη αδυνατώντας να περάσει μπροστά. Τόσο στα σερβίς όσο και στην υποδοχή οι «πράσινοι» ήταν αλάνθαστοι και όταν μάλιστα μετά το 12-10, πήρε φόρα το μεγάλο «όπλο» του Αλέκου Λεώνη, ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους Κυπελλούχους Ελλάδας. Ο Κολομβιανός διαγώνιος ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, έχοντας και πέντε άσους και έπαιρνε απ’ το χέρι την ομάδα του οδηγώντας τη στο Final-4 του CEV.

Με την πρόκριση πλέον να έχει κριθεί, οι παίκτες των γηπεδούχων προσπάθησαν να αλλάξουν το αγωνιστικό τους «πρόσωπο» ώστε να πάρουν τη νίκη για το γόητρο, ενώ ο Παναθηναϊκός κατέβασε όπως αναμενόταν τον ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τη χαλάρωση των αντιπάλων τόσο στην υποδοχή όσο και στα μπλοκ και πήραν απ’ την αρχή του δευτέρου σετ προβάδισμα 4-6 πόντων, με τον Μίλκοβιτς να αποτελεί το πιο αξιόπιστο επιθετικά «όπλο». Η διαφορά που είχαν «χτίσει» οι παίκτες του Κρίστιανσον διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δευτέρου σετ με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-1 νικώντας με 25-18.

Ο Αλέκος Λεώνης θέλησε να δώσει ένα extra κίνητρο στους παίκτες του για τη συνέχεια του αγώνα προτρέποντάς τους να το δουν ως μια καλή προπόνηση ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων, ενώ απ’ τη μεριά του ο Κρίστιανσον δεν θέλησε να αποσύρει τη δυνατή του σύνθεση. Το τρίτο σετ ήταν πιο αμφίρροπο απ’ το προηγούμενο και οι δύο «αιώνιοι» βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ενώ έπαιζαν πιο πολλές φορές σε πρώτο χρόνο. Το ματς είχε αποκτήσει νέο ενδιαφέρον καθώς μέχρι και να εκπνεύσει το τρίτο σετ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν χέρι, χέρι με τους δεύτερους να αγωνίζονται με συνεχείς αλλαγές. Το καλό μπλοκ των φιλοξενούμενων στις τελευταίες φάσεις και η αστάθεια των Πειραιωτών έδωσαν τη νίκη με 25-22 στους «πράσινους» παίρνοντας έτσι το πάνω χέρι εκτός από την πρόκριση και για το ματς.

Παρόμοιο δυνατό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ είχε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο μην παρατώντας τον αγώνα. Τα σερβίς τους έδωσαν εξ’ αρχής το προβάδισμα, ενώ απάντηση στις «ορέξεις» του Αγκάμεζ δεν υπήρχε. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με ένα από το θετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων και εκμεταλλευόμενοι την όχι και τόσο αξιόπιστη σ’ αυτό το σετ υποδοχή των αντιπάλων βρέθηκαν μπροστά με 13-10. Το προβάδισμα δεν το άφησαν μέχρι να τελειώσει και το τέταρτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 25-18.

Οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη και στο τάι μπρέικ εμφανίστηκαν καλύτεροι λαμβάνοντας θέση οδηγού απ’ τα πρώτα λεπτά. Οι πολλές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι για τους φιλοξενούμενους με τους Αγκάμεζ, Αντράε, αλλά και τον εξαιρετικό Λάππα δεν άφησαν περιθώρια στον Ολυμπιακό, καθώς εκτός απ’ τον Ιβάν Μίλκοβιτς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους δεν είχαν άλλον άξιο συμπαραστάτη του. Έπειτα από ένα αμφίρροπο και αγωνιώδη πέμπτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» με 18-16 ήταν αυτοί που πήραν το παιχνίδι, δίχως αντίκρισμα, με 3-2 σετ.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κρίστιανσον): Τσέργας 1π., Μίλκοβιτς 30, Χοφ 8, Τζούριτς 14, Ούρναουτ 13, Ριβέρα 5, Παπαδημητρίου (λ.- 74% υπ., 3 αμ.) / Χριστοφιδέλης 11, Καρυπίδης, Ρουμελιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λεώνης): Ντεπέστελε 2π., Αγκάμεζ 27, Αντράε 15, Ερπ 5, Γκέριτς 6, Ανδρεάδης 2, Στεφάνου (λ.- 52% υπ., 10 άμ.) / Ντονάς, Ψάρας 1, Χατζηαντωνίου, Πανταλέων 11, Λάππας 10.