Champions League

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ- ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 0-1 (Τελικό)

.

90+3 Λήξη αγώνα.

90' Τρίτη αλλαγή για τη Λίβερπουλ, ο Κάουτ φεύγει, ο Λούκας μπαίνει.

86' Δεύτερη αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Τζέραρντ στη θέση του Ριέρα.

85' Κίτρινη κάρτα στον Γκάγκο για σκληρό φάουλ στον Ριέρα.

82' ΓΚΟΟΟΛ! Η Λίβερπουλ ανοίγει το σκορ. Ο Γιόσι Μπεναγιούν με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο σκοράρει.

70' Καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Ατομική ενέργεια του Ρόμπεν και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ρέινα όμως αποκρούει σε κόρνερ με υπερένταση.

68' Κίτρινη κάρτα στον Μασεράνο για φάουλ στον Γκάγκο.

60' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Τόρες αποχωρεί και στη θέση του περνά ο Μπάμπελ.

51' Κίτρινη κάρτα στον Τόρες για σκληρό φάουλ στον Ντιαρά.

48' Σουτ του Αλόνσο με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα περνά χωρίς δύναμη άουτ.

47' Κίτρινη κάρτα στον Καναβάρο για τράβηγμα στον Κάουτ.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Αλλαγή για τη Ρεάλ, με τον Γκούτι να περνά στη θέση του Μαρσέλο

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45' Πολύ όμορφη φάση. Ο Τσάμπι Αλόνσο βλέπει τον Κασίγιας και λίγο πίσω από τη σέντρα προσπαθεί να τον κρεμάσει αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Ρεάλ να διώξει δύσκολα σε κόρνερ με το ένα χέρι.

39' Φάση καρμπόν με την προηγούμενη, αλλά και πάλι άουτ καταλήγει το σουτ του Ρόμπεν.

38' Όμορφη ενέργεια από τον Ρόμπεν και σουτ εκτός περιοχής, όμως και πάλι η μπάλα περνά άουτ.

36' Σουτ του Μαρσέλο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά λίγο άουτ.

31' Μετά το πρώτο δύσκολο για αυτή 20λεπτο, η Λίβερπουλ δείχνει να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι.

21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ. Ο Τόρες βρέθηκε διαγώνια και απέναντι από τον Κασίγιας, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε πολύ όμορφα το πλασέ του συμπατριώτη του.

15' Η Ρεάλ έχει την υπεροχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ να δείχνει πως έχει σαν πρώτο μέλημα να διαφυλάξει το μηδέν.

5' Πολύ καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Κάθετη πάσα του Ρόμπεν, ο Ραούλ στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ σουτάρει, αλλά ο Ρέινα αποκρούει και μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

1' Έναρξη του μεγάλου αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Χουάντε Ράμος): Kασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Καναβάρο, Ραούλ, Γκάγκο, Ρόμπεν, Μαρτσέλο, Χάιντσε, Ιγκουαΐν, Ντιαρά

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Ράφα Μπενίτεθ): Ρέινα, Τόρες, Ριέρα, Αουρέλιο, Αλόνσο, Μπεναγιούν, Αρμπελόα, Κάουτ, Μασεράνο, Κάραγκερ, Σκρτελ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρομπέρτο Ροζέτι