ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2 (Τελικό)

.

90+3' Τέλος του αγώνα.

90+3' Μακρινό σουτ του Γ. Παπαδόπουλου, περνά άουτ.

90+1' Κίτρινη κάρτα στον Ψωμά (αναπληρωματικός), για διαμαρτυρία.

90' Τρία λεπτά επιπλέον χρόνου.

88' Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Εστέβες στη θέση του Φλάβιο.

87' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μαρσελάο από μακριά, ο Νικοπολίδης σε κόρνερ.

86' Κόκκινη κάρτα στον Λέτο (δεύτερη κίτρινη)

84' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Αρχικά, ο Ντάρμπισαϊρ με δυνατό σουτ από κοντά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπάρη και στην επαναφορά της μπάλας ο Τοροσίδης πιάνει κεφαλιά εξ επαφής με τον Αμπάρη να διώχνει την ώρα που σηκωνόταν.

80' Καλό σουτ του Ντάρμπισαϊρ με το δεξί πόδι από αριστερά, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αμπάρη.

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Γ. Παπαδόπουλος στη θέση του Γκαλέτι.

76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Ντάρμπισαϊρ στη θέση του Ντιόγο.

74' Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα, ο Μιλάνο στην θέση του Καούνου και ο Νταμόντε αντί του Μπαστία.

73' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει σε 2-2 ο Ολυμπιακός! Μετά από εξαιρετική σέντρα του Γκαλέτι από δεξιά, ο αμαρκάριστος Ντιόγο με κεφαλιά φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Όσκαρ στη θέση του Μπελούτσι.

67' Καλό σουτ του Λέτο από αριστερά, η μπάλα περνά δίπλα από τα δοκάρια του Αμπάρη.

62' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους! Μετά από κάθετη πάσα του Λέτο, ο Ντιόγο βρέθηκε ''φάτσα'' με τον Αμπάρη, από θέση μέσα-αριστερά, αλλά πλάσαρε άουτ.

61' Ο Ολυμπιακός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν έχει δημιουργήσει, μέχρι στιγμής, κάποια ευκαιρία.

60' Έπειτα από λάθος του Αβρ. Παπαδόπουλου, ο Φιλομένο παίρνει την μπάλα και σουτάρει έξω από την περιοχή, άουτ.

57' Κεφαλιά του Ντιόγο μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαλέτι από δεξιά, η μπάλα περνά άουτ.

55' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη.

55' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.

50' Καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+3' Δυνατό σουτ του Ντιόγο στην αγκαλιά του Αμπάρη.

45' Τρία λεπτά επιπλέον χρόνου.

43' ΓΚΟΛ μειώνει σε 2-1 ο Ολυμπιακός! Μετά από απομάκρυνση του Τοροσίδη, ο Ντιόγο πλασάρει τον Αμπάρη και μειώνει σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους ''ερυθρόλευκους''.

35' ΓΚΟΛ 2-0 ο Αστέρας! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φλάβιο από δεξιά, ο Φιλομένο παίρνει την κεφαλιά από τον Πατσατζόγλου και στέλνει, για δεύτερη φορά, με τον ίδιο τρόπο, την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού. Πάντως, στο ξεκίνημα της φάσης ο Αργεντινός επιθετικός του Αστέρα είναι σε θέση οφσάιντ.

34' Δυνατό σουτ του Καρντόσο, μπλοκάρει σταθερά ο Νικοπολίδης.

33' Μακρινό σουτ του Φλάβιο δεν ανησυχεί τον Νικοπολίδη, άουτ.

29' ΓΚΟΛ 1-0 ο Αστέρας! Μετά καταπληκτικές προσποιήσεις από δεξιά, ο Ζαϊρί βγάζει τη σέντρα με το αριστερό και ο Φιλομένο με κεφαλιά από την ''καρδιά'' της άμυνας των φιλοξενούμενων στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

27' Ο Λαζαρίδης μαρκάρει τον Ντιόγο μέσα στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα, ο Βραζιλιάνος πέφτει στο έδαφος και ο Καλόπουλος δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

27' Κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο.

26' Σουτ τυο Λέτο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

25' Αν και ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήθελε να πιέσει και να μπει δυνατά από την αρχή, ο Αστέρας είναι αυτός που είναι ανώτερος, μέχρι στιγμής, έχοντας καλύτερες ευκαιρίες.

22' Σουτ του Πατσατζόγλου έξω από την περιοχή, στην κίνηση, δεν ανησυχεί τον Αμπάρη.

21' Εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη από αριστερά, κεφαλιά του Καούνου που δεν ανησυχεί τον Νικοπολίδη.

21' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

18' Δυνατό σουτ του Καρντόσο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

13' Δεύτερη σημαντική ευκαιρία για τον Αστέρα καθώς ο Φλάβιο περνά τον Πάντο από δεξιά, φθάνει απέναντι από τον Νικοπολίδη και, από θέση δεξιά, πλασάρει άουτ.

9' Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα για τον Αστέρα, ο Φιλομένο πασάρει στον Ζαϊρί, ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων προσπαθεί να ''κρεμάσει'' τον Νικοπολίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του διεθνούς πορτιέρο.

5' Πρώτη προσπάθεια στον αγώνα, από τους ''ερυθρόλευκους'', ο Ντιόγο παίρνει κεφαλιά-πάσα προς τον Λέτο μέσα στηνη περιοχή, ο Αργεντινός σουτάρει άουτ από κοντά, όμως το παιχνίδι είχε σταματήσει αφού ο Βραζιλιάνος είχε κάνει φάουλ, νωρίτερα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Φλάβιο (88' Εστέβες), Μαρσελάο, Φυτανίδης, Κανακούδης, Καρντόσο, Μπαστία (74' Νταμόντε), Λαζαρίδης, Ζαϊρί, Φιλομένο, Καούνος (74' Μιλάνο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι (79' Γ. Παπαδόπουλος), Ντιόγο (76' Ντάρμπισαϊρ), Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Αβρ. Παπαδόπουλος, Λέτο, Μπελούτσι (71' Όσκαρ), Πάντος, Τοροσίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Θες/νίκης)
ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Θες/νίκης), Βασιλειάδης (Θες/νίκης)
ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Τρίπολης