Ο δωδέκατος παίκτης!

Με τον Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο να περνά αλλαγή (64’) και να ''λυτρώνει'', για ακόμη μια φορά φέτος τον ΠΑΟΚ, με το τέρμα που πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε αγχωτική νίκη με 2-1 επί του Θρασύβουλου στην Τούμπα, για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Φυλής, που αγωνίστηκε χωρίς άγχος, αφού είχε ήδη υποβιβαστεί και μαθηματικά, άνοιξε το σκορ (0-1) στο 36’ με τον Μαρτορέλ, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Λιαπάκης, με αυτογκόλ (46’), μετά από σουτ του Ίβιτς. Μεγάλη εμφάνιση για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Πεσάνια, που σταμάτησε τέσσερις φορές τους παίκτες των γηπεδούχων σε τετ α τετ.

Το ματς...

Με διαφορετικούς στόχους παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Τούμπας ο ΠΑΟΚ και ο Θρασύβουλος. Ο, μεν, «Δικέφαλος του Βορρά» ήθελε, αποκλειστικά, το τρίποντο της νίκης για να παραμείνει σε τροχιά δεύτερης θέσης, ενώ, χωρίς άγχος, ο Θρασύβουλος πήγε στη Θεσσαλονίκη για να… βιώσει μια από τις τελευταίες του εμπειρίες στη Σούπερ Λίγκα.

Αγωνιστικά, ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε ένα πολύ επιθετικό σχήμα, στην κορυφή του οποίου αγωνιζόταν το δίδυμο Χούτος-Μουσλίμοβιτς, με τους Βιεϊρίνια, Ίβιτς και Λάκη να τους πλαισιώνουν, από αριστερά προς τα δεξιά. Ο Χούτος ήταν αυτός που θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ, νωρίς (3’) για τους γηπεδούχους, όμως στη σέντρα του Λίνο από αριστερά, δε σημάδεψε σωστά με κοντινή κεφαλιά. Στο πρώτο τέταρτο ο Θρασύβουλος έδειξε…θράσος, βγαίνοντας αρκετές φορές στην επίθεση. Μετά το 15’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε την κατάσταση στα… πόδια του και θέλησε να διασπάσει την πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Κάτι τέτοιο συνέβη στο 19’ όταν ο Ίβιτς βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Πεσάνια, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είπε το πρώτο από τα «Όχι» επιφύλασσε για τους αντιπάλους του, στο πρώτο μέρος.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι καλύτερος και αν τα σουτ των Μουσλίμοβιτς, Βιεϊρίνια και Λίνο δεν ήταν αρκετά μεγάλος κίνδυνος για τον Πεσάνια, δεν θα μπορούσε να πει κανείς το ίδιο και για την ευκαιρία του 35’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Χούτο, ο Μουσλίμοριτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Πεσάνια, αλλά ο τελευταίος αρνήθηκε ξανά το γκολ στους γηπεδούχους. Την χαμένη αυτή ευκαιρία, την «πλήρωσε» αμέσως ο ΠΑΟΚ. Στο επόμενο λεπτό (36’) σε μια «επίσκεψη» του Θρασύβουλου στα καρέ του Γλύκου, ο Χλωρός έπιασε δυνατό σουτ στην κίνηση, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση, αλλά στην επαναφορά ο Μαρτορέλ με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 υπέρ της ομάδας της Φυλής, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν και έχασαν τον έλεγχο μετά το τέρμα που δέχτηκαν, αντέδρασαν λίγο πριν «βγει» το ημίχρονο, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα, στο 45’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μπιζέρα πραγματοποίησε κεφαλιά-πάσα προς τον Κοντρέρας, ο Χιλιανός αμυντικός πλάσαρε εξ επαφής τον Πεσάνια, αλλά εκείνος απέκρουσε ενστικτωδώς, απομακρύνοντας την μπάλα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα της Φυλής να προηγείται χάρη στα καθαρό μυαλό των παικτών της, αν και ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς ανώτερος.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 με το…καλημέρα (46’), όταν από σουτ του Ίβιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Λιαπάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Πεσάνια. Με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ, το λιγότερο, δικαιούταν αυτό το γκολ.

Ο Θρασύβουλος, όμως, είχε την δική του «απάντηση». Στο 51’ την εξ επαφής κεφαλιά του Χλωρού έδιωξε ο Γλύκος με αρκετή δόση τύχης, αφού, την στιγμή που έπεφτε, η μπάλα χτύπησε πάνω στα πόδια του κι ενώ το σώμα του είχε διαφορετική κατεύθυνση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να δημιουργεί ευκαιρίες, με τους παίκτες του να αστοχούν με…συνέπεια. Στο 57’ ο Λάκης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ίβιτς έπιασε καρφωτή κεφαλιά και ο Πεσάνια «οριζοντιώθηκε» για να διώξει στο δεξί του «παραθυράκι». Το 1-1 παρέμεινε, όπως και η πίεση που ασκούσε ο «Δικέφαλος του Βορρά», παρά το γεγονός ότι από το 60’ έως το 80’ ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πεσμένος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, αγωνιζόμενος με επιθετική τριπλέτα τους Μουσλίμοβιτς-Μπακαγιόκο-Αθανασιάδη, ο Σάντος δικαιώθηκε! Στο 81’ ο Μουσλίμοβιτς «σέρβιρε» και ο Μπακαγιόκο εκτέλεσε από κοντά, όμως ο Πεσάνια σταμάτησε τον Ιβοριανό επιθετικό εξ επαφής. Ωστόσο, ο Μπακαγίοκο είπε την τελευταία του «λέξη» δέκα λεπτά αργότερα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1’) ο Μουσλίμοβιτς διεκδίκησε την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή του Θρασύβουλου, δεν κατάφερε να την πάρει, όμως από τη σύγχυση που δημιουργήθηκε, ο «Ίμπρα» ήταν στην κατάλληλη θέση, το εκμεταλλεύτηκε και με προβολή σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Γλύκος, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια (79' Αθανασθάδης), Ίβιτς, Λάκης (90+3' Μπαλάφας), Σορλέν, Σνάουτσνερ, Χούτος (64' Μπακαγιόκο), Μπιζέρα

Θρασύβουλος (Ζόραν Γιέφτοβιτς): Πεσάνια, Λιαπάκης, Μαρτορέλ, Χλωρός (62' Κόζλεϊ), Μίχος, Τσιώλης, Μαυρογενίδης, Τραΐκοβιτς (85' Μανωλάς), Αμπράμοβιτς (73' Μπαριέντος), Κατσίκης, Χετεμάι

Διαιτητής: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
Βοηθοί: Ι. Σταματόγλου (Καβάλας), Δ. Γκάγκας (Λάρισας)