Ευρώπη

Total basketball

Αυτό ήταν ολοκληρωτικό μπάσκετ! Με χαρακτήρα πρωταθλητή, άμυνα που «τσάκιζε» κόκκαλα και επίθεση για σεμινάριο, ο Παναθηναϊκός άλωσε την Τοσκάνη, επικράτησε της Σιένα με 72-53 και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας, απέχοντας πλέον μόνο μία νίκη από την πρόκρισή του στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Αφεντικό του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι «πράσινοι», που είχαν για κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη και άξιους συμπαραστάτες του τους Κώστα Τσαρτσαρή και Ντρου Νίκολας. Το βράδυ της Πέμπτης το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στην Ιταλία, ενώ αν χρειαστεί πέμπτο ματς, θα γίνει στο ΟΑΚΑ την επόμενη Τετάρτη.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από το πρώτο λεπτό αποφασισμένος να ανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Τερέλ ΜακΙντάιρ και τις επινοήσεις του διατηρούνταν κοντά στο σκορ, ενώ οι διαιτητές επέτρεπαν το σκληρό παιχνίδι των Ιταλών στην άμυνα. Στον αντίποδα, οι πρωταθλητές Ελλάδας ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική ημέρα τον Βασίλη Σπανούλη. Ο Λαρισαίος γκαρντ σε ρόλο οργανωτή πότε «σέρβιρε» ασίστ στον Μάικ Μπατίστ και πότε τελείωνε μόνος του τις φάσεις, ενώ τα γρήγορα πόδια του έδιναν σημαντική βοήθεια στην άμυνα. Με 5 συνεχείς δικούς του πόντους ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 9-15, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η χαλάρωση όμως που ακολούθησε στο χρόνο που απέμενε και κάποια αβίαστα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι να «τρέξει» ένα 7-0 και να προηγηθεί με 16-15.

Η έδρα της Σιένα πήρε φωτιά, αλλά αυτό ουδόλως πτόησε τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος ήταν στο... στόχαστρο της κερκίδας. Ο Παναθηναϊκός έκανε ονειρεμένη εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο κι έδειξε ότι είναι το αφεντικό του αγώνα. Ένα τρίποντο του Αντώνη Φώτση, ένα κοντινό σουτ του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και 5 πόντοι του εξαιρετικού Ντρου Νίκολας έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +9, 16-25, με ένα γρήγορο σερί δέκα αναπάντητων πόντων. Η Σιένα αντεπιτέθηκε με πρωταγωνιστή τον Χένρι Ντόμερκαντ, που με τρίποντα αλλά και ένα φάουλ-δώρο των διαιτητών έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής, 23-25. Το «τριφύλλι» όμως δεν σταμάτησε εκεί. Ο Στράτος Περπέρογλου με ένα τρίποντο έδωσε το σύνθημα και ακολούθησε ένα απίστευτο σερί 14-0, με τον Παναθηναϊκό να παίζει σεμιναριακά σε άμυνα κι επίθεση, φτάνοντας να προηγείται με +16, 23-39. Το τρίποντο του ΜακΙντάιρ με το οποίο διαμορφώθηκε το 26-39 του ημιχρόνου απλώς φρόντισε να υπενθυμίσει στους παίκτες της ελληνικής ομάδας πως τίποτα δεν είχε ακόμη κριθεί.

Το... πόδι του Παναθηναϊκού δεν άφησε το γκάζι και στην τρίτη περίοδο. Με σταθερά εξαιρετική άμυνα, ώριμες επιλογές στην επίθεση και τον Κώστα Τσαρτσαρή να ανανεώνει ουκ ολίγες επιθέσεις με τα ριμπάουντ που έπαιρνε, οι «πράσινοι» είχαν σταθερά τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +19. Την ίδια ώρα οι της Σιένα έδειχναν πελαγωμένοι, εγκλωβισμένοι στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με πολλά λάθη και άστοχα σουτ. Ο «ανήφορος» της διαφοράς συνεχίστηκε φτάνοντας με τη λήξη της τρίτης περιόδου στο +23, 37-60. Δίχως υπερβολή, οι παίκτες της Σιένα και ο προπονητής της ομάδας, Σιμόνε Πιανιτζάνι, έδειχναν να έχουν πετάξει λευκή πετσέτα και να σκέφτονται ήδη τον αγώνα της Πέμπτης.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Ιταλούς να μετρούν μαρτυρικά μέχρι την τελευταία κόρνα για να αποχωρήσουν από το παρκέ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν έδειξαν κανένα έλεος, συνεχίζοντας να παίζουν «σκυλίσια» μέχρι το τελευταίο λεπτό, φέρνοντας τη διαφορά στο +28 (39-67). Οι γηπεδούχοι απλώς περιέσωσαν την αξιοπρέπειά τους μειώνοντας για το τελικό 53-72. Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος σε ένα σερί 14 αγώνων χωρίς ήττα της Σιένα στο γήπεδό της για την Ευρωλίγκα, πήρε προβάδισμα με 2-1 και απέχει πλέον ένα βήμα από το φάιναλ φορ του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 26-39, 37-60, 53-72

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΙντάιρ 13, Ντόμερκαντ 12, Εζέ 2, Σάτο 2, Στόουνρουκ 7, Καουκένας 10, Φίνλεϊ 6, Καραρέτο 1, Λαβρίνοβιτς, Ρες.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 13 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Περπέρογλου 3, Μπατίστ 6 (6 ριμπ.), Φώτσης 6 (4 ριμπ.), Νίκολας 13, Τσαρτσαρής 8 (10 ριμπ.), Διαμαντίδης 2 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Πέκοβιτς 11 (6 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 10, Κέτσμαν, Σάκοτα.