Βόλεϊ

Ερυθρόλευκη η κούπα!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας Βόλεϊ στους άνδρες. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-2 σετ του Παναθηναϊκού σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου και πήραν το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς. Καταπληκτική η ατμόσφαιρά στο γήπεδο από 4.000 μαθητές και αθλητές, που ήταν και οι μοναδικοί που είχαν δικαίωμα εισόδου. Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τον 11ο τίτλο στη διοργάνωση.

Σε πολλά λάθη υπέπεσαν στο ξεκίνημα οι παίκτες του Παναθηναϊκού, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα 6-1 στις αρχές του σετ. Το σερβίς του Αγκαμεζ έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους «πράσινους» που μείωσαν σε 7-5. Ο Ολυμπιακός από εκεί και πέρα με κορυφαίους τους Μίλκοβιτς και Ριβέρα διατήρησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14, αλλά οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη πέρασαν μπροστά με τέσσερις αναπάντητους πόντους και έφτασαν να προηγούνται λίγο μετά 21-19. Πόντο πόντο πήγαν οι δυο ομάδες μέχρι το τέλος του σετ με τον Μίλκoβiτς να φέρνει ξανά τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ και να τελικώς να το κατακτούν με 25-23.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι και στο 2ο σετ, καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει αρχικά τουλάχιστον στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα (4-6, 6-8, 7-10) αλλά όχι για πολύ αφού ο Ολυμπιακός επανήλθε και ισοφάρισε σε 11-11. Ο Αγκάμεζ ήταν και πάλι αυτός που έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό και φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, 19-15. Οι πράσινοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν το δεύτερο σετ (25-22) ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Καμία αλλαγή σκηνικού δεν υπήρξε στην αρχή του 3ου σετ με τις δυο ομάδες να έχουν σαν μεγάλο τους «όπλο» την υποδοχή. Απώλεια για τον Ολυμπιακό ήταν που έχασε τον Χοφ με διάστρεμμα και έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα 14-10 και να το διατηρήσει για αρκετή ώρα. Η «ανάσα» για τον Ολυμπιακό ήρθε από τον Χριστοφιδέλη που μείωσε το σκορ σε 20-18, αλλά ο Αγκάμεζ έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του που πήρε τελικά το σετ με 25-23.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο 4ο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επανέλθει και ισοφάρισε σε 6-6, ενώ πήρε το προβάδισμα με τον Μίλκοβιτς που έκανε το 7-6. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν στη συνέχεια την πρωτοπορία (10-8, 12-10) αλλά τα λάθη που έκαναν στο σερβίς έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 15-15. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο 4ο σετ και ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία και προηγήθηκε 21-17, ενώ δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ κάνοντάς το δικό του με 25-20.

Υψηλού επιπέδου βόλεϊ στο τάι μπρέικ (όπως και σε ολόκληρο το παιχνίδι) αλλά και ένταση για μια απόφαση των διαιτητών που καθυστέρησε το παιχνίδια για λίγα λεπτά. Ο Ολυμπιακός πήρε καθοριστικό προβάδισμα με 10-8, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη 17-15 και μαζί το τρόπαιο.

*MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χριστοφιδέλης.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κρίστιανσον): Ριβέρα 13 (1 άσος, 11/20 επ., 1 μπλ.), Κουρνέτας 2 (2 μπλ.), Χοφ 1 (1/2 επ.), Τζούριτς 9 (1 άσος, 6/13 επ., 2 μπλ.), Μίλκοβιτς 26 (1 άσος, 23/43 επ., 2 μπλ.), Ούρναουτ 6 (5/16 επ., 1 μπλ.), Παπαδημητρίου (λ- 45%) / Χριστοφιδέλης 6 (6/15 επ., 86% υπ.), Σουλτανόπουλος 5 (3/5 επ., 2 μπλ.), Τσέργας, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3 (3/6 επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λεώνης): Ερπ 7 (7/18 επ.), Αγκάμεζ 24 (2 άσοι, 21/49 επ., 1 μπλ.), Αντράε 15 (2 άσοι, 12/31 επ., 1 μπλ.), Ανδρεάδης 10 (2 άσοι, 8/11 επ.), Πανταλέων 11 (9/14 επ.), Ντεπέστελε 4 (2/6 επ., 1 μπλ.), Στεφάνου (λ- 73%) / Ντονάς, Ψάρρας, Χατζηαντωνίου, Λάππας