Champions League

Το χτύπημα των «δράκων»

Το τέρμα του Μαριάνο στο 89’ ήταν αρκετό για να σκορπίσει απογοήτευση στις τάξεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», η Πόρτο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε σκορ 2-2 και το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στις 15 Απριλίου, στο πλαίσιο της φάσης των «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.. Η πολύ κακή Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στο 15’ με τον Ρούνεϊ για να έρθει από τον πάγκο ο Τέβες να τη βάλει για λίγο μπροστά στο σκορ.

Το ματς:

Σπάνια συναντά κανείς στα παιχνίδια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τόσα κενά στην αμυντική της γραμμή. Πόσο μάλλον όταν αγωνίζεται στο επιβλητικό «Ολντ Τράφορντ». Στην πρώτη αναμέτρηση των «8» του Τσάμπιονς Λιγκ με την Πόρτο η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον παρουσιάστηκε τουλάχιστον αποσυντονισμένη.

Ειδικά τα σέντερ μπακ και ο Ο’ Σέι από τα δεξιά έμοιαζαν εκτός ρυθμού. Στοιχείο που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, που στα πρώτα κιόλας λεπτά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Ροντρίγκες (4’). Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο «ψυχρολουσίας» της Γιουνάιτεντ και μάλιστα λίγο έλειψε να δει τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει αν οι προσπάθειες του Ουρουγουανού και του Λισάντρο Λόπες έβρισκαν στόχο. Οι Έβανς και Βίντιτς δεν μπορούσαν να συνεργαστούν (εμφανής η απουσία του Φέρντιναντ), οι περισσότερες απομακρύνσεις τους ήταν λάθος και μοιραία έβγαζαν την Πόρτο σε κόντρα με καλές προϋποθέσεις.

Σε μια ανύποπτη φάση, ωστόσο, ο Μπρούνο Άλβες έκανε ένα λάθος γύρισμα στον τερματοφύλακά του, ο Ρούνεϊ έκλεψε τη μπάλα και από κοντά έφερε το ματς στα ίσα (15’). Η συνέχεια ίδια… Οι Πορτογάλοι προσπαθούσαν να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα και οι «κόκκινοι διάβολοι» να ανεβάσουν ταχύτητα στο παιχνίδι τους. Ορισμένες ευκαιρίες από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν ό,τι πιο αξιόλογο είχε να δείξει το υπόλοιπο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι…

Στην επανάληψη, η αγγλική ομάδα επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της. Έτρεξε πολύ γρήγορα το παιχνίδι και βρέθηκε σε καλές θέσεις για γκολ. Οι προσπάθειες όμως των Βίντιτς και Ρούνεϊ σταματούσαν μπροστά στον πολύ καλό σήμερα τερματοφύλακα της Πόρτο, Έλτον. Από τη μεριά τους, οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν την τακτική των αντεπιθέσεων για να απειλήσουν. Ειδικά στο δίλεπτο 69 και 70’, οι «δράκοι» έφτιαξαν πολύ καλές φάσεις με τους Λισάντρο και Σισόκο.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ισορρόπησε. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το νικητήριο τέρμα, αλλά αυτό φαινόταν πως δεν θα ερχόταν ποτέ… Όλο το «ζουμί», ωστόσο, ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί όπου η Γιουνάιτεντ πήρε κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Τέβες στο 85’ και ο Μαριάνο τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Πόρτο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς του «Ντραγκάο» στις 15 Απριλίου.