Έπραξε ως όφειλε…

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Σούπερ Λίγκα ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν 3-1 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ τερματίζοντας έτσι στην τρίτη θέση και θα εκκινήσουν στα πλέι οφ με έναν βαθμό λιγότερο απ’ τον ΠΑΟΚ και έναν περισσότερο απ' την ΑΕΚ. Τα τέρματα για το «τριφύλλι» πέτυχαν οι Μάντζιος (52΄), Χριστοδουλόπουλος (61΄) και Κλέιτον (76΄), ενώ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 για τους Κρητικούς ο Κοστόφσκι (72΄). Την πιο παραγωγική επίθεση στο πρωτάθλημα με 51 γκολ η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε.

Το ζητούμενο για τον μόνο ενδιαφερόμενο στο σημερινό παιχνίδι Παναθηναϊκό ήταν εκτός της κατάκτησης των τριών βαθμών και μια καλή εμφάνιση που να συνοδευόταν με πολλά γκολ. Φυσικά τα βλέμματα δεν θα μπορούσαν να μην πέσουν και στον Ντέιβιντ που αγωνίστηκε ως στόπερ δίπλα στον Βαβζίνιακ και δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, ενώ έδειξε πως σίγουρα η θέση του ταιριάζει περισσότερο από’ κείνη του αμυντικού χαφ που τον είχε δοκιμάσει ο Τεν Κάτε ως αλλαγή σε προηγούμενο παιχνίδι.

Απ’ τη μεριά του ο…οπισθοχωρημένος Αντρέας Ίβανσιτς, παρότι αγωνιζόταν ως αριστερό μπακ, πέρναγε συνεχώς απ’ τη μέση και μπροστά δημιουργώντας προϋποθέσεις για κάτι καλό.

Ιδιαίτερα ορεξάτος τουλάχιστον στα πρώτα 15΄ ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, απ’ τον οποίο προήλθαν απ’ τα δεξιά όπου αγωνιζόταν τρεις καλές φάσεις για γκολ στο 10λεπτο. Οι «πράσινοι» έψαχναν το γρήγορο τέρμα ώστε να διώξουν το άγχος και στη συνέχεια να παίξουν πιο άνετα και γιατί όχι να πετύχουν ένα μεγάλο σκορ.

Πέραν των πρώτων λεπτών όμως η απόδοσή τους έπεσε και με εξαίρεση κάποιων μακριών σουτ των Καραγκούνη και Μάτος, έδειξαν να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα του ΟΦΗ ώστε να παραβιάσουν την εστία του Κασμερίδη. Οι Κρητικοί δεν απείλησαν τους γηπεδούχους και προσπαθούσαν φυλάσσοντας τα νότα τους να περνούν όποτε τους δινόταν η ευκαιρία τη μεσαία γραμμή.

Σίγουρα το ημίχρονο δεν βρήκε ευχαριστημένο τον Τεν Κάτε, ο οποίος έβλεπε να μην μπορεί η ομάδα του να τελειώσει φάσεις (σ.σ. μέχρι την περιοχή έφτανε πολύ άνετα) απέναντι σε μια ομάδα που έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος μετά τον Θρασύβουλο, ενώ κατέβηκε μισή στην Αθήνα μη συμπληρώνοντας καν 18αδα.

Όπως συνηθίζει ο Παναθηναϊκός φέτος, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε «στροφές» κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην είσοδο του Σωτήρη Νίνη. Ο άσος του «τριφυλλιού» περνούσε κάθετες μπαλιές που ο Σαλπιγγίδης δεν θα μπορούσε να προσφέρει και περνώντας σχεδόν όλες τις επιθετικές προσπάθειες απ’ τα ποδιά του, άλλαξε κατά πολύ το πρόσωπο των γηπεδούχων. Σε αυτό συνέβαλλαν και οι Μάτος και Κλέιτον που πάτησαν με τη σειρά τους «γκάζι» στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Μάντζιος στο 52΄ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 61΄ ο Καραγκούνης σέρβιρε και ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε άψογα τον Κασμερίδη με σουτ στην κίνηση για το 2-0.

Ακολούθησε χαλαρότητα απ’ τους παίκτες του Τεν Κάτε που την πλήρωσαν με μείωση του σκορ απ’ τον Κοστόφσκι στο 72΄ (σ.σ. είχε περάσει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα). Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κλέιτον σε μία…βραζιλιάνικη συνεργασία με τον Μάτος έκανε με πλασέ το 3-1. Οι τρεις βαθμοί έδωσαν στους «πράσινους» πλεονέκτημα ενός βαθμού απέναντι στην ΑΕΚ ενόψει των πλέι οφ, ενώ τους διατήρησε έναν βαθμό πίσω απ’ τον ΠΑΟΚ.