Βήμα πρόκρισης για την Ελπίδων!

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro U-21 2011 έκανε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 1-0 της Λιθουανίας, στο «Suduva» για τη δεύτερη αγωνιστική του ένατου προκριματικού ομίλου.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Παπασταθόπουλος στο 76΄, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Μήτρογλου είχε δοκάρι. Αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια μετά το 3-1 επί της ΠΓΔΜ. Επόμενος αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού συγκρότηματος είναι η Αγγλία, στις 8/9/2009.

Οι συνθέσεις:

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Τσερνιάουσκας, Κλιμαβίτσιους, Φρίντρικας, Ουρμπάιτις, Πάπτσις, Βαϊτκούνας, Μορόζ, Ζέκας (46΄ Ζαγκούρσκας), Ρεμέζα (81΄ Ματουλεβίτσιους), Ελιόσιους (90΄+Βάσκελα), Νοβικόβας

ΕΛΛΑΔΑ: Στρατηλάτης, Παπάζογλου (46΄ Γιάντσης), Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιάκκας, Κουτσιανικούλης (80΄ Παπαδόπουλος), Πλιάτσικας, Μήτρογλου, Ταχτσίδης (46΄ Δημούτσος), Ιωαννίδης

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Νίοπλιας, τόνισε πως: "Ηταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα μας και, πιστεύω, ότι ήμασταν εμφανώς καλύτεροι των αντιπάλων μας. Στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήμασταν, γενικά, αργοί στις κινήσεις μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, πιέσαμε περισσότερο, μεταφέραμε γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και, στο τέλος, πετύχαμε το γκολ της νίκης. Φάνηκε σε αυτόν τον αγώνα η αποχή από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις πολλών παικτών. Η ομάδα έχει χαρακτήρα νικητή και δείχνει ότι μπορεί να παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει. Αλλωστε, είναι η συνέχεια της Εθνικής Νέων, η οποία είχε φτάσει στη δεύτερη θέση στην Ευρώπη. Είναι καλό που πήραμε έξι βαθμούς στα δύο πρώτα ματς του ομίλου και περιμένουμε τους Αγγλους στην έδρα μας, για να συνεχίσουμε τις επιτυχίες".