Γενικά

Βασιλιάς Ρότζερ!

Έγραψε ιστορία ο Ρότζερ Φέντερερ! Ο Ελβετός τενίστας νίκησε 3-0 (6-1, 7-6,6-4) σετ τον Σουηδό, Ρόμπιν Σόντερλινγκ και κατέκτησε το τουρνουά Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι, ένας τίτλος που ήταν ο πρώτος του σε χωμάτινο τερέν. Παράλληλα, έφτασε τους 14 τίτλους grand-slam, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Πιτ Σάμπρας και έγινε ο έκτος τενίστας στην ιστορία του αθλήματος, που έχει κατακτήσει και τα τέσσερα τουρνουά grand-slam.

Σαν σε προπόνηση το πρώτο σετ…

Ο Ρότζερ Φέντερερ είναι έμπειρος. Η κλάση του είναι παγκόσμια και το απέδειξε από το πρώτο κιόλας σετ. Ο Ελβετός τενίστας ξέρει από μεγάλα τουρνουά και μπήκε στο ματς αποφασισμένος να δείξει στον Σόντερλινγκ ποιος είναι το αφεντικό. Το πρώτο σετ το κατέκτησε σε μόλις 23 λεπτά με 6-1, σκορ που μαρτυρά πως ο 28χρονος τενίστας δεν βρήκε καμία αντίσταση. Ειδικότερα όταν είχε το σερβίς, ο Ρόμπιν Σόντερλινγκ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

1o σετ: 0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 1-4, 1-5, 1-6 (23 λεπτά)

Πιο δύσκολα αλλά και πάλι Φέντερερ το δεύτερο…

Ο Ρόμπιν Σόντερλιγνκ απέβαλε το άγχος στο δεύτερο σετ και κατάφερε να είναι πιο ανταγωνιστικός. Καμία φορά δεν πήρε το προβάδισμα στα games ο Σουηδός, αλλά κατάφερε να φτάσει μέχρι και το 6-6 και το tie break. Εκεί, ο Ρότζερ Φέντερερ έδειξε γιατί είναι το Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη. Πήρε το tie break με 7-1 και ουσιαστικά έδωσε το τελειωτικό χτύπημα-κυρίως ψυχολογικά-στον αντίπαλο του.

2ο σετ: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4,4-4, 4-5, 5-5,5-6,6-6, 6-7 (49 λεπτά)

Απλά καλύτερος

Ο Ρότζερ Φέντερερ ανυπομονούσε για την απονομή. Για αυτό και θέλησε να τελειώσει το τρίτο σετ στα…γρήγορα. Όποτε ο Ελβετός τενίστας είχε το σερβίς, το game τελείωνε σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά υπέρ του 28χρονου σούπερσταρ. Ο Σόντερλινγκ προσπαθούσε αλλά μάταια. Ο Φέντερερ πήρε το σετ με 6-4 και έγινε ο έκτος τενίστας στην ιστορία του αθλήματος, που έχει κατακτήσει και τα τέσσερα τουρνουά grand-slam. Ο 28χρονος Ελβετός με το που τελείωσε το τρίτο σετ, ξέσπασε σε λυγμούς, γεγονός που μαρτυρά με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο, το πόσο ήθελε αυτόν τον τίτλο.

3o σετ: 0-1, 0-2, 1-2, 1-3, 2-3, 2-4,3-4, 3-5,4-5,4-6 (43 λεπτά)

Οι άλλοι πέντε τενίστες που έχουν καταφέρει να κατακτήσουν και τα τέσσερα τουρνουά grand-slam είναι οι: