Confederations Cup

Το… γιόρτασαν χωρίς γκολ!

Με το κοινό να απολαμβάνει κυρίως το γενικότερο εορταστικό κλίμα της διοργάνωσης και όχι τόσο το ποδοσφαιρικό θέαμα, άνοιξε η ''αυλαία'' του 8ου Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, με την διοργανώτρια Νότιο Αφρική να έρχεται ισόπαλη 0-0 με το Ιράκ, στο «Ellis Park Stadium», του Γιοχάνεσμπουργκ. «Αγρίεψαν» στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι, αλλά, από τη μία η καλή τύχη των φιλοξενούμενων και από την άλλη η καλή μέρα στην οποία βρέθηκε ο τερματοφύλακάς τους, Μοχάμεντ Κασίντ, κράτησαν τη «λευκή» ισοπαλία. Στις 21:30 το άλλο παιχνίδι της ημέρας αναμέσα στη Νέα Ζηλανδία και την Ισπανία.

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι μάλιστα αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο 15λεπτο. Στη συνέχεια η Ν.Αφρική ισορρόπησε το ματς, ενώ σε εκείνο το χρονικό σημείο είχε και μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν το πολύ καλό σουτ του Σιμπάγια (Ν.Αφρική) έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μοχάμεντ Κασίντ. Μέχρι την ανάπαυλα οι προσπάθειές των 22 ποδοσφαιριστών χάθηκαν κάπου… στο κέντρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα ήταν περίπου ίδια, μέχρι, περίπου, το τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν επίμονα να σκοράρουν για να χαροποιήσουν το κοινό τους. Οι προσπάθειές τους παραλίγο… να αποδώσουν καρπούς στο 79’, όταν ο νεοεισελθών, Μασέγκο, βγήκε τετ α τετ με τον Μοχάμεντ Κασίντ, πλάσαρε αλλά ο τελευταίος έδιωξε. Στο 83’ όμως χάθηκε μια ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία! Ο Μοντίσε έπιασε κεφαλιά σε κενή εστία, αλλά ο συμπαίκτης του, Ντικγκατσόι, άθελά του, σε ρόλο αμυντικού της αντίπαλης ομάδας (!) έδιωξε πάνω στην γραμμή. Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ (Τζόελ Σαντάνα): Κουνέ, Μασιλελά, Μοκοένα, Μπουθ, Γκαξά, Ντικακόι, Μοντισέ, Σιμπάγια, Μλόνγκο, Φαντένι (78' Μασέγκο), Πάρκερ (85' Πίνααρ).

ΙΡΑΚ (Μπόρα Μιλουντίνοβιτς): Μοχάμεντ Κασίντ, Αλί Καρίμ, Φαρίιντ Μαντίιντ, Αλί Ρεντέμα, Αμπάς Ισάμ, Σακίρ, Μαχντί Καρίμ (88' Σαλίχ), Νασάτ Ακράμ, Καράρ Γιασίμ (74' Καβάρ), Γιουνίς Μαχμούντ, Εμάντ Μοχάμεντ (76' Αλάα).

Διαιτητής: Χόρχε Λαριόντα (Ουρουγουάη)
Γήπεδο: «Ellis Park Stadium», Γιοχάνεσμπουργκ

Επιμέλεια: Χρήστος Κυριαζής