Confederations Cup

«Σκούπισαν» τις ΗΠΑ και συνεχίζουν

Η Βραζιλία επικράτησε άνετα των ΗΠΑ με σκορ 3-0 στην Πρετόρια, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής, για τον Β’ όμιλο του Κυπέλου Συνομοσπονδιών και πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού. Τα τέρματα της «σελεσάο» πέτυχαν ο Φελίπε Μέλο στο 7’, ο Ρομπίνιο στο 20’ και ο Μαϊκόν στο 62’.

Δυναμικό ξεκίνημα

Οι πεντάκις παγκόσμιοι πρωταθλητές, ύστερα από την αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα επί της Αιγύπτου, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Αμερικανούς. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μαϊκόν εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων αδράνησε, με αποτέλεσμα ο Φελίπε Μέλο να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Η Βραζιλία συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και διπλασίασε τα τέρματά της στο 20ο λεπτό. Ο Ραμίρες βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε την ασίστ στον αμαρκάριστο Ρομπίνιο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Χάουαρντ και να σημειώσει το 2-0.

Ανάλογη συνέχεια και 3-0

Η Βραζιλία με πρωταγωνιστές τους ιδιαίτερα κινητικούς Κακά, Μαϊκόν, Ραμίρες και Ρομπίνιο, συνέχισε να πολιορκεί την αντίπαλη εστία, τη στιγμή που οι Αμερικανοί μάρκαραν…με τα μάτια. Η αποβολή του Κλιεστάν στο 57’ απλοποίησε το έργο των Λατινοαμερικανών και πέντε λεπτά αργότερα, η εξαιρετική προσπάθεια των Μαϊκόν, Ραμίρες και Κακά, «ζάλισε» την άμυνα των ΗΠΑ και ο δεξιός μπακ της Ίντερ με κοντινό πλασέ «έγραψε» το τελικό 3-0. Στο τέλος καταγράφηκαν οι πιο αξιόλογες φάσεις για τους πρωταθλητές της Βόρειας και κεντρικής Αμερικής, όμως ήταν άτυχοι, καθώς οι προσπάθειές τους κατέληξαν δύο φορές στο δοκάρι. Με αυτή τη νίκη, η Βραζιλία προκρίνεται στην επόμενη φάση, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι με την Ιταλία θα παίξουν για την πρωτιά του ομίλου, εφόσον η «σκουάντρα ατζούρα» δεν χάσει από την Αίγυπτο.

Οι συνθέσεις:

ΗΠΑ (Μπομπ Μπράντλεϊ): Χάουαρντ, Μπόρντσταϊν, Ονιέγου, Μπίσλι (46' Κάσεϊ), Ντίμπσι, Ντόνοβαν, Μπράντλεϊ, Ντέμεριτ, Κλιεστάν, Άλτιντορ (60' Φέιλαμπερ), Σπέκτορ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Κάρλος Ντουνγκα): Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο (70' Λουιζάο), Μέλο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λουίς Φαμπιάνο (69' Νιλμάρ), Κακά (69' Ζούλιο Μπαπτίστα), Ρομπίνιο, Μιράντα, Σάντος, Ραμίρες.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ματίκας