Τριπλό Ντού-ντου…

Μία ακόμα νίκη αυτή τη φορά επί της Σίβασπορ με 3-1 στο Γκρονάου της Γερμανίας πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ερσέν (19΄ πέναλτι) κατάφεραν και γύρισαν το ματς, το οποίο έλεγξαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας ως κορυφαίο τον Ντουντού που σημείωσε χατ τρικ (22΄,48΄ πεν,53΄). Καλή παρουσία είχε ο Ούρκο Πάρντο, όπως και ο Όλοφ Μέλμπεργκ που αγωνίστηκε για 63 λεπτά.

Θετική ήταν η παρουσία του Ολυμπιακού σ’ ένα ακόμα παιχνίδι και αυτή τη φορά κόντρα σε ομάδα σαφώς μεγαλύτερη δυναμικής. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάποια προβλήματα στο να πατούν την περιοχή της Σίβαρπορ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου μιας και ο Ντιόγκο έδειχνε απομενόμενος, ενώ ο μόνος που έσπρωχνε μπροστά την ομάδα ήταν ο Ντουντού.

Πέραν από κάποιες φάσεις που προήλθαν από στημένες μπάλες όπως η κεφαλιά του Μέλμπεργκ στο 8΄ οι Πειραιώτες δεν απειλούσαν ιδιαίτερα, ενώ οι Τούρκοι σε πρώτη φάση ακολουθούσαν γρήγορο τέμπο με τον ταχύτατο Καμανά ο οποίος δεν κατάφερε από θέση τετ α τετ να νικήσει τον Πάρντο στο 16΄.

Στο 19΄ η εκ' των υποψήφιων αντιπάλων του Παναθηναϊκού στον τρίτο γύρο του Champions League, κέρδισε πέναλτι και ο Ερσέν άνοιξε το σκορ, όμως η απάντηση απ’ την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήρθε άμεσα με τον Ντουντού στο 22΄ να εκμεταλλεύεται άριστα την εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί και να κάνει με προβολή το 1-1. Το παιχνίδι είχα καλό ρυθμό μέχρι το 35΄, ενώ μέχρι το ημίχρονο ο Ολυμπιακός κρατούσε πιο πολύ μπάλα χωρίς ν’ απειλήσει.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι πρωταθλητές παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και πίεζαν σε όλους τους χώρους τη Σίβασπορ η οποία δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου μέχρι το τέλς του παιχνιδιού, όντας επηρεασμένη και απ’ τον τραυματισμό του Καμανά στο πρώτο μέρος. Στο 48΄ ο Ντουντού ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Ντιόγκο, όμως το προσωπικό ρεσιτάλ του Βραζιλιάνου μέσου συνεχίστηκε πέντε λεπτά αργότερα όταν με κεφαλιά έκανε το 3-1.

Οι πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε ο Γεωργιανός τεχνικός δεν χάλασε τον ρυθμό των Πειραιωτών που ήλεγχαν πλήρως το ματς. Αντιθέτως οι παίκτες που εισήλθαν, με πρώτο τον Σοϊλέδη έδειξαν και πάλι καλά στοιχεία στα λεπτά που αγωνίστηκαν. Οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος θα μπορούσαν να είχαν διευρύνει το σκορ, όμως τα δυνατά σουτ των Μήτρογλου (77΄) και Ντουντού (81΄) δεν βρήκαν στόχο.