Europa League

KR ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ-ΛΑΡΙΣΑ 2-0

Στη… μάχη της Ευρώπης η Λάρισα. Οι «βυσσινί» φιλοξενούνται αυτή την ώρα στο Ρέικιαβικ της Ισλανδίας από την KR, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, για τη δεύτερη προκριματική φάση του Europa League. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς, οι γηπεδούχοι προηγούνται 1-0 με τέρμα του Μπ.Σίγκουρτσον στο 55'. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

92'Γκολ για τη Ρέκιαβικ. Οι παίκτες της Ρέκιαβικ βγήκαν στην αντεπίθεση, έπειτα απο λάθος του Νταμπίζα και σκόραραν με τον Τακεφούσα.

86' Kεφαλιά του Τριποτσέρη πολλά μέτρα άουτ.

89'Εκτέλεση φάουλ του Τοάμα λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή αλλά ήταν αρκετά άστοχος

84' Ο Τακεφούσα τετ α τετ με τον Σέρεμετ, άουτ.

81' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Σιατραβάνης στη θέση του Σίμιτς.

80' Γυριστή κεφαλιά του Τσίγκα, στην αγκαλιά του Μαγκνούσον.

77' Αλλαγή για την Ρέρικιαβικ, ο Γκούναρσον στη θέση του Γιόνσον.

75' Γύρισμα του Γιόνσον από δεξιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέρεμετ.

73' Μακρινό σουτ του Μπαλή, άουτ.

72' Αλλαγή για τη Ρέικιαβικ, ο Τακεφούσα στη θέση του Μπενέντικτσον.

66' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μπαλής στη θέση του Ιγκλέσιας.

64' Ωραίο γύρισμα του Λαμπρόπουλου από δεξιά, ο Τσίγκας πλασάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

59' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Βλασσόπουλου.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΪΚΙΑΒΙΚ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΜΠ.ΣΙΓΚΟΥΡΝΤΣΟΝ 1-0. Η Ρέικιαβικ ανοίγει το σκορ, όταν από παράλληλη μπαλιά που βγήκε από δεξιά, ο Μπάλντουρ Σίγκουρτσον μπήκε στην πορεία της μπάλας και πλάσαρε τον Σέρεμετ.

49' Κίτρινη κάρτα στον Βλασσόπουλο.

47' Εξαιρετική ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τοάμα εκτέλεσε φάουλ, ο Ιγκλέσιας έπιασε κοντινή κεφαλιά αλλά ο Μαγκνούσον μπλόκαρε.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοάμα, μπλοκάρει ο Μαγκνούσον.

43' Δυνατό σουτ του Ρομέου από μακριά, στην αγκαλιά του Μαγκνούσον.

35' Μακρινό σουτ του Χόκσον, στην αγκαλιά του Σέρεμετ.

25' Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ πήρε τα ηνία του ματς και είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

22' Όμορφος συνδυασμός των Σίμιτς, Τοάμα από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Τσίγκα ο οποίος σουτάρει μέσα από την περιοχή και η μπάλα περνά λίγο άουτ.

19' Μακρινό σουτ του Τσίγκα, άουτ.

17' Μακρινό σουτ του Ααράμπ, άουτ.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα! Μπαλιά του Ιγκλέσιας στην πλάτη της ισλανδικής άμυνας, ο Τοάμα σε θέση τετ α τετ με τον Μάγκνουσον, πλάσαρει με κακό τρόπο, άουτ.

7' Καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

KR Ρέικιαβικ (Λόγκι Όλαφσον): Μαγκνούσον, Φριντγκέιρσον, Σιγκούρντσον, Ρούντγκερς, Ντιόγκο, Χόκσον, Σαέβαρσον, Σίγκουρντσον, Γκουντγιόνσον, Γιόνσον (77' Γκούναρσον ), Μπενέντικτσον (72' Τακεφούσα)

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σέρεμετ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Βλασσόπουλος (59' Λαμπρόπουλος), Τοάμα, Σίμιτς, Ααράμπ, Ρομέου, Τριποτσέρης, Ιγκλέσιας (66' Μπαλής), Τσίγκας

Διαιτητής: Τόμας Μικούλσκι (Πολωνία)