Προβλημάτισε ο ΠΑΟΚ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Τσίβας Γουαδαλαχάρα, στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Έντινγκ της Γερμανίας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ανάπτυξης. Το γκολ για την ομάδα του Μεξικού πέτυχε ο Πόνσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έψαχνε να βρει την αγωνιστική του ταυτότητά. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος δεν μπήκαν ούτε στιγμή στον ρυθμό που έδιναν οι 500 περίπου οπαδοί της ομάδας, που παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου παίχτηκε δυνατό ποδόσφαιρο χωρίς ουσία και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου.

Οι παίκτες της Τσίβας μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κρέσιτς και να ανοίξουν το σκορ. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Μουσλίμοβιτς στο 33’ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον πορτιέρο των Μεξικάνων, χωρίς, όμως, με το πλασέ που επιχείρησε να καταφέρει να τον νικήσει.

Στο δεύτερο 45λεπτο τα πράγματα για τον «δικέφαλο του βορρά» έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Οι παίκτες της Τσίβας συνέχισαν -πιο έντονα- να πιέζουν στα καρέ του ΠΑΟΚ, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεπε στους Μεξικανούς να πετύχουν το στόχο τους. Τελικά, όμως, το σκορ άνοιξε στο 65’ για την Τσίβας, ύστερα από καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόνσε. Η μπάλα κατέληξε στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Κρέσιτς χωρίς να του αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης. Η μοναδική απάντηση που κατάφερε να δώσει η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν στο 74’ όταν η κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.