Προσπάθησε αλλά έχασε!

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών ήθελε τη νίκη στον τελευταίο αγώνα της στη πρώτη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Ρόδο αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα ηττήθηκε με 81-71 από τη Γαλλία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση ως δεύτερη. Στον επόμενο γύρο, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία, την Λετονία και την Ισπανία. Στον ίδιο όμιλο θα βρεθουν και οι Γάλλοι με τους Ιταλούς. Πρώτο ματς της δεύτερης φάσης, τη Δευτέρα κόντρα στη Ρωσία.

Η Εθνική ομάδα Νέων Ανδρών ήθελε τη νίκη στον τελευταίο αγώνα της στη πρώτη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Ρόδο αλλά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα ηττήθηκε με 81-71 από τη Γαλλία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση ως δεύτερη. Στον επόμενο γύρο, θα αντιμετωπίσει τις Ρωσία, Λετονία, Ισπανία. Στον ίδιο όμιλο θα βρεθουν και οι Γάλλοι με τους Ιταλούς. Πρώτο ματς της δεύτερης φάσης, τη Δευτέρα κόντρα στη Ρωσία.

Οι Γάλλοι από το ξεκίνημα κιόλας έδειξαν στην Εθνική μας πως έχουν δύο μεγάλα πλεονεκτήματα. Έδειξαν πως είναι αρκετά αθλητικοί και πως πάνε όλοι στα ριμπάουντ. Το «μήνυμα» αυτό δεν το πήραν οι διεθνείς μας και για αυτό από τη πρώτη περίοδο κιόλας βρέθηκαν να «κυνηγούν στο σκορ. Οι Γάλλοι «έτρεχαν» συνέχεια στον αιφνιδιασμό και για αυτό προηγήθηκαν με πέντε πόντους με τη λήξη της πρώτης περιόδου (22-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου κακό με το πρώτο για την ομάδα του Κώστα Μίσσα. Η Εθνική μας επέμενε πολύ στο τρίποντο, αλλά τα σουτ έβρισκαν σίδερο με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να προηγηθούν στο ημίχρονο με 35-31.

Στην τρίτη περίοδο, η Εθνική μας άρχισε να παίζει «έξυπνα» και κατάφερε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 43-36, αλλά με επιμέρους σκορ 8-2, η Εθνική μας μείωσε σε 45-44 και με τη λήξη της περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 50-50.

Η Γαλλία προηγήθηκε με 66-55, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και όλα έμοιαζαν πως έχουν χαθεί για την ομάδα του Κώστα Μίσσα, αλλά οι διεθνείς μας δεν τα παράτησαν. Παπανικολάου, Σλούκας και Παππάς «σάλπισαν την αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και με επιμέρους σκορ 10-1, μειώσαμε σε 67-65, δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Τζάκσον με ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο, ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 72-67. Στην επόμενη επίθεση ο Κώστας Σλούκας αστόχησε σε λέι απ και κάπου εκεί όλα χάθηκαν.

Δεκάλεπτα: 17-22,31-35,50-50,71-81

Ελλάδα: Μάντζαρης, Παππάς 18, Γιαννόπουλος 14, Παπανικολάου 13, Σλούκας 16, Γιάνκοβιτς 2, Μπόγρης 7, Κασελάκης 1.

Γαλλία: Εμπό, Ερτέλ 16, Ντιό 8, Σαμπέ 4, Μ’ Μπαγιέ, Λορένς 7, Τζάκσον 24, Καμαρά 4, Σεραφίν 15.

Μίσσας: «Η Γαλλία έκανε το τέλειο παιχνίδι»

«Η Γαλλία έκανε το τέλειο παιχνίδι. Εμείς από την άλλη, για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είχαμε τον τρόπο να διαμορφώσουμε ανάλογα ποσοστά από την περιφέρεια, ώστε να προχωράμε με τα της επίθεσης. Το κακό είναι ότι πάρα πολλές φορές, μέσα στο καλάθι με τα ψηλά αθλητικά κορμιά της Γαλλίας, είχαμε δυσκολία να βρούμε από εκεί τη λύση.
Επιχειρήσαμε να αλλάξουμε τα πλάνα, με διάφορες μορφές άμυνας, ώστε να κάνουμε πιο γρήγορο το παιχνίδι. Μειώσαμε, φτάσαμε στο καλάθι και σε εκείνο το σημείο οι Γάλλοι έβαλαν 2-3 σουτ με παίκτη πάνω τους –δεν μπορούμε να πούμε πως δεν υπήρχε καλή άμυνα. Συν όλων αυτών, χάσαμε και αρκετές βολές. Εν πολλοίς, το τέλειο παιχνίδι της Γαλλίας συνδυάστηκε με ένα δικό μας, όχι και τόσο ενδεικτικό των δυνατοτήτων μας. Και σε ό,τι αφορά την επίθεση και στην άμυνα, περισσότερο κοντά στο καλάθι. Εκεί κάποια στιγμή μέσω των βοηθειών, βγήκαν τα σουτ απ’ έξω. Προχωράμε. Δεν χάσαμε τίποτα. Από μια ήττα μαθαίνεις πολλά περισσότερα απ’ ότι σε μια νίκη. Τώρα πρέπει να φρεσκαριστούμε, να δουλέψουμε κάποια πράγματα στο ρεπό και δη στην άμυνα, ώστε να προχωρήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στον επόμενο γύρο