Με το δεξί Νο2...

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα και στη δεύτερη φάση των ομίλων για την Εθνική Νέων ανδρών στο Ευρωμπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 73-71 της Ρωσίας και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση. Το κρίσιμο καλάθι που έδωσε τη νίκη στους πιτσιρικάδες μας πέτυχε ο Παππάς, έξι δέκατα πριν τη λήξη.

Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ, με την Ρωσία να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Ελλάδα ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου, 23-22.

Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν ακόμη και με εφτά, αλλά για ακόμη μία φορά, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε την απάντηση στο τέλος. Η Εθνική, βελτίωσε τόσο την αμυντική τους λειτουργία όσο και το επιθετικό της κομμάτι και μείωσε στους δύο, 36-34, στο τέλος του ημιχρόνου.

Πλέον, η Ελλάδα είχα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα, μπήκε σαν δαιμονισμένο στο παρκέ και έχοντας εκμεταλλευτεί τα λάθη των Ρώσων κυρίως στην άμυνα, διαμόρφωσε το σκορ στο 50-43, στο 25’, με επιμέρους σκορ 16-7. Οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και πέρασαν ξανά μπροστά 51-50. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική, αφού η καλή άμυνα της ομάδας και τα δύο τρίποντα του Χ. Γιαννόπουλου έκαναν το +6 για την ομάδα, 60-54.

Παρόλα αυτά, η συνέχεια ήταν διαφορετική… Τα αρκετά λάθη των παικτών του Κώστα Μίσσα, αλλά και η ευστοχία που είχαν οι Ρώσοι από τα 6.25, ανέτρεψαν ολόκληρη την εικόνα του αγώνα. Οι «κόκκινοι» περίπου 6.50’ πριν το τέλος της αναμέτρησης ξαναπήραν το προβάδισμα (66-65).

Το ματς ήταν πραγματικό θρίλερ με τους Ρώσους να φέρνουν στα ίσα το παιχνίδι 71-71, 50’’ πριν το τέλος, όμως ο επίλογος ήταν… «γαλανόλευκος». Ο Νίκος Παππάς, ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη για την επόμενη επίθεση της Εθνικής και με εύστοχο καλάθι, διαμόρφωσε το τελικό 73-71.

Δεκάλεπτα: 23-22, 34-36, 60-54, 73-71

Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης, Μούρτος, Παππάς 13, Γιαννόπουλος 10, Παπανικολάου 8, Σλούκας 11, Γιάνκοβιτς, Μπόγρης 17, Κασελάκης 14

Ρωσία (Βασίν): Σπιριντόνοφ 7, Ζάιτσεφ 8, Κβοστόφ 7, Σάσκοφ, Ζαχάροφ 12, Αντόνοφ 22, Ίβλεφ 10, Γκριγκόριεφ 2, Φιλίποφ 3

Επιμέλεια: Αγγελος Ζάχος