Γενικά

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Ουκρανοί

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία κάτω των 19 ετών αναδείχθηκε η Ουκρανία, που επιβλήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης της Αγγλίας με 2-0. Οι οικοδεσπότες Ουκρανοί αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, σκοράροντας από ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου και, παρά την εδαφική υπεροχή των Άγγλων στο υπόλοιπο παιχνίδι, δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Γκάρμας στο 5’,με όμορφο σουτ στην κίνηση και Κορκίσκο στο 50’, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Πριν την έναρξη του αγώνα, που διεξήχθη στο στάδιο «Ολιμπίνσκι», τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Σερ Μπόμπι Ρόμπσον, ενώ οι παίκτες της Αγγλίας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Μόλις στο 5’, και με τις δύο ομάδες να έχουν αλλάξει μόλις κάποιες αναγνωριστικές πάσες, ο Κορκίσκο εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Γκάρμας με σουτ πάνω στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ (0-1).

Οι Άγγλοι πίεσαν μετά το γκολ που δέχτηκαν και έκλεισαν τους Ουκρανούς για κάποια λεπτά στο μισό γήπεδο, κερδίζοντας, χαρακτηριστικά και πέντε κόρνερ στο διάστημα αυτό.

Ενδιάμεσα, στο 15’, ο Ντελφουνέσο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ουκρανών, πρόλαβε τον τερματοφύλακα Λεβτσένκο και με κεφαλιά σκόραρε, ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε –λανθασμένα- από το βοηθό ως οφσάιντ.

Οι Άγγλοι συνέχιζαν να έχουν συντριπτική κατοχή της μπάλας, χωρίς, ωστόσο, να δημιουργούν ευκαιρίες και απειλώντας κυρίως με στημένες φάσεις. Σε μία από αυτές, στο 33’, πονηρά εκτελεσμένο φάουλ του Μπένετ από πολύ πλάγια θέση, μπλόκαρε δύσκολα ο Λεβτσένκο. Τρία λεπτά αργότερα, καλοχτυπήμενο φάουλ του Λάνσμπερι από καλή θέση, στο ύψος της μεγάλη περιοχής, κόντραρε στο τείχος, ενώ στο 45’ ο Μάτοκ αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Γίρι Ζεκ για άγαρμπο μαρκάρισμά του στον Κουσνίροφ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ουκρανούς μπροστά στο σκορ, αλλά με τους Άγγλους, παρόλο που δεν είχαν δημιουργήσει κλασική ευκαιρία, να δίνουν την εντύπωση πως θα πιέσουν αρκετά στο δεύτερο μέρος για την ισοφάριση.

Όλα αυτά, όμως, πήγαν περίπατο στο 50’, όταν ο Κορκίσκο, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Στιλ. Ο Άγγλος τερματοφύλακας οριζοντιώθηκε για να αποκρούσει, αλλά ήταν αδύνατο να κάνει κάτι παραπάνω (0-2).

Οι Άγγλοι σαν να «σοκαρίστηκαν» από την απροσδόκητη εξέλιξη και χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να επανέλθουν και να επανακτήσουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο εκνευρισμένος Ντρινκγουότερ, μάλιστα, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 53’ για ένα σκληρό μαρκάρισμα του στο χώρο του κέντρου, ενώ ο προπονητής του τον αντικατέστησε τρία λεπτά αργότερα, περνώντας στο παιχνίδι τον Τιούτ. Πριν περάσει ένα λεπτό, δε, πραγματοποίησε κι άλλη αλλαγή, περνώντας τον Χόιτ στη θέση του Μπριγκς.

Στο 62’ ο Πετρόφ αντίκρυσε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση, ενώ στο 64’ ο Μπράιαν Ίστικ ολοκλήρωσε, μέσα σε ένα δεκάλεπτο, τις αλλαγές της ομάδας του, περνώντας τον Ρέιντζερ στη θέση του Γουέλμπεκ.

Οι Άγγλοι φαίνονταν εκνευρισμένοι μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ των Ουκρανών και η έλλειψη «καθαρού μυαλού» δεν τους άφησε να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στην εστία του Λεβτσένκο. Αντίθετα, οι Ουκρανοί ήταν εκείνοι που έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον Κορκίσκο στο 79’ να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια δεξιά, να σουτάρει δυνατά και τον Στιλ να αποκρούει με υπερένταση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιούρι Καλίτβιντσεφ πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, βάζοντας στο παιχνίδι τον Σέβτσουκ στη θέση του Καβέριν.

Όσο περνούσε η ώρα, οι Άγγλοι φαίνονταν να συμβιβάζονται με την ήττα και τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δεν προσέφεραν κάτι παραπάνω από παιχνίδι κέντρου και πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τους νεαρούς Ουκρανούς ένα «κουβάρι» στο κέντρο του γηπέδου και τους Άγγλους απογοητευμένους, να αναρωτιούνται πως μπόρεσαν, παρά την υπεροχή τους, να ηττηθούν σχετικά άνετα από τους αντιπάλους τους.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Αγγλία: Στιλ, Τρίπιερ, Μάτοκ, Γκόσλινγκ, Γουόκερ, Γουέλμπεκ (63’ Ρέιντζερ), Ντρινκγουότερ (55’ Τιουτ), Ντελφουνέσο, Λάνσμπερι, Μπένετ, Μπριγκς (56’ Χόιτ)

Ουκρανία: Λεβτσένκο, Κουσνίροφ, Παρτσβανίγια, Κριβτσόφ, Κορκίσκο, Πετρόφ (96’ Γερεμένκο), Γκάρμας, Σακόφ, Ριμπάλκα, Κάβεριν (80’ Σέβτσουκ), Τσαϊκόφσκι

Επιμέλεια: Γιώργος Μαραθιανός