Στίβος

Eγραψε ιστορία…

Ο Κενετίσα Μπεκέλε έγραψε τη δική του ιστορία στα παγκόσμια πρωταθλήματα στίβου. Ο Αιθίοπας δρομέας μεγάλων αποστάσεων, «χρυσός» Ολυμπιονίκης στα 5.000 μέτρα και παγκόσμιος πρωταθλητής πριν μερικές μέρες στο Βερολίνο στα 10.000 μέτρα, κέρδισε το χρυσό και στην πρώτη απόσταση στον τελικό της γερμανικής πρωτεύουσας.

Ο Κενετίσα Μπεκέλε έγραψε τη δική του ιστορία στα παγκόσμια πρωταθλήματα στίβου. Ο Αιθίοπας δρομέας μεγάλων αποστάσεων, «χρυσός» Ολυμπιονίκης στα 5.000 μέτρα και παγκόσμιος πρωταθλητής πριν μερικές μέρες στο Βερολίνο στα 10.000 μέτρα, κέρδισε το χρυσό και στην πρώτη απόσταση στον τελικό της γερμανικής πρωτεύουσας. Ο Μπεκέλε πήρε την πρώτη θέση την τελευταία στιγμή, ύστερα από μια συναρπαστική κούρσα, που κρίθηκε στο κατοστάρι με τον Μπέρναρ Λάγκατ, τον «χρυσό» παγκόσμιο πρωταθλητή της Οζάκα και έγινε ο πρώτος άνθρωπος που κέρδισε χρυσό μετάλλιο συνεχόμενα σε Ολυμπιακούς Αγώνες και παγκόσμιο πρωτάθλημα και στα δύο αγωνίσματα, σημειώνοντας χρόνο 13.17.09. Ο Αμερικανός σταρ ήταν δεύτερος με 13.17.33. Τρίτος ήταν ο Τζέιμς Τσκουρούι από το Κατάρ με 13.17.78.