Euro 2024

LIVE: ΕΛΒΕΤΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 2-0 (Τελικό)

2-0 έχασε η Εθνική μας από την Ελβετία στη Βασιλεία για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Με δέκα η ομάδα του Ρεχάγκελ μετά την άδικη αποβολή του Βύντρα στο 42'! Χίλιους οπαδούς θα έχει η Εθνική μας στο πλευρό της. Η εξέλιξη της αναμέτρησης LIVE απο το www.sport-fm.gr.

90+3' Λήξη

88' ΓΚΟΛ και 2-0 για τους Ελβετούς. Υποδειγματική αντεπίθεση από την ομάδα του Χίτσφελντ, ο Φράι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Πανταλίνο πετάχτηκε με το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και σημείωσε το 2-0.

87' Κίτρινη κάρτα στον Μανέν.

86' Μεγάλη απόκρουση του Χαλκιά, ο οποίος έπεσε σωστά και έδιωξε το πλασέ του Γιακίν από το ύψος του πέναλτι.

85' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ντερτιγιόνκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία της Ελλάδας.

83' ΓΚΟΛ για την Ελβετία. Ο Γιακίν εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και με κεφαλιά ο Γκρίχτινγκ έκανε το 1-0.

83' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

82' Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Γκέκας αντί του Αμανατίδη

81' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Φονλάντεν στη θέση του Κουφό.

73' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Χαριστέας άφησε τη θέση του στον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

77' Συρτό σουτ του Γιακίν έξω απο την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

72' Σουτ του Ντερτιγιόνκ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Χαλκιά.

68' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Γιακίν αντί του Φερνάντεζ.

67' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος έκανε το σουτ από τα αριστερά, ο Μπενάλιο απέκρουσε εντυπωσιακά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά η πορεία της δεν ευνόησε τον Σαμαρά.

65' Κίτρινη κάρτα στον Κυργιάκο

62' Αλλαγή για την Ελβετία. Ο Ντερτιγιόνκ στη θέση του Νεφ.

58' Σειρά των Ελβετών να πιέσουν και να περιορίσουν τους κενούς χώρους. Μεγάλη δυσκολία για την Εθνική μας να βγάλει επιθέσεις με αξιώσεις.

52' Οι γηπεδούχοι προσπαθούν από την αρχή του β' ημιχρόνου να απειλήσουν την εστία του Χαλκιά, χωρίς αποτέλεσμα.

46' Αλλαγή για την Εθνική. Ο Σαμαράς αντί του Σαλπιγγίδη.

46' Έναρξη της επανάληψης.

45+1' Λήξη του πρώτου μέρους

42' Δεύτερη κιτρινη και αποβολή για τον Λουκά Βύντρα, απόφαση πέρα για πέρα άδικη για τον αμυντικό της Εθνικής.

41' Μεγάλη ευκαιρία για τους Ελβετούς με τον Μπαρνέτα να περνά όποιον βρήκε μπροστά του από δεξιά, αλλά το σουτ κόντραρε πάνω στον Μόρα και πέρασε πάνω απο την εστία του Χαλκιά.

37' Σωστή πίεση όταν κυκλοφορούν τη μπάλα οι Ελβετοί, κλείνουμε σωστά τους χώρους και στο λάθος βγάζουμε κόντρες.

32' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο συνεχίζεται το ματς

25' Πολύ καλό πλασέ του Αμανατίδη από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπενάλιο.

19' Μακρινό σουτ του Φράι, στα χέρια του Χαλκιά.

17' Επιθετική και με διάθεση να τρέξει το παιχνίδι δειχνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Πολλά λαθη στην άμυνα των Ελβετών, που προσπαθούν οι διεθνείς μας να εκμετελλευτούν.

12' Γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά.

7' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα.

6' Με βαθιές μπαλιές προσπαθεί η Εθνική μας να ανοιχτεί στην επίθεση, κάτι που αναγκάζει τους Χαριστέα και Αμανατίδη να κυνηγούν συνεχώς μπάλες.

1' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας. Επιθεση διαρκείας από τους διεθνείς μας, ο Κατσουράνης έκανε την κεφαλιά- γέμισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Αμανατίδης κατέβασε τη μπάλα αλλά το πλασέ του δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο Μπενάλιο.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΒΕΤΙΑ (Ότμαρ Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Νεφ (62' Ντερτιγιόνκ), Φον Μπέργκεν, Γκρίχτινγκ, Μανέν, Χούγκελ, Μπαρνέτα, Πανταλίνο, Φερνάντες (68' Γιακίν), Φράι, Κουφό (81' Φονλάντεν)

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Βύντρα, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Σπυρόπουλος, Κυργιάκος, Κατσουράνης, Πατσατζόγλου, Χαριστέας (73' Αβρ. Παπαδόπουλος), Αμανατίδης (82' Γκέκας), Σαλπιγγίδης (46' Σαμαράς).

ΓΗΠΕΔΟ: «Σαντ Γιάκομπς Παρκ»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανκ ντε Μπλέκερε (Βέλγιο)