Μπορούσε και το «τρίποντο»…

Ισόπαλη 1-1 ήρθε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων με την αντίστοιχη της Αγγλίας στην Τρίπολη για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος -U21 2011. Το γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος πέτυχε ο Νίνης στο (40΄), ενώ οι παίκτες του Στιούαρτ Πιρς είχαν προηγηθεί με τον Στάριτζ (5΄). Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια όχι μόνο στάθηκαν άξια απέναντι στα «λιοντάρια», αλλά έχασαν και πολλές ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ισόπαλη 1-1 ήρθε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων με την αντίστοιχη της Αγγλίας στην Τρίπολη για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος -U21 2011. Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια όχι μόνο στάθηκαν άξια απέναντι στα «λιοντάρια», αλλά έχασαν και πολλές ευκαιρίες για να πάρουν τους τρεις βαθμούς. «Μοιραίος» ο Μήτρογλου που δεν μπόρεσε να νικήσει δύο φορές από θέση τετ α τετ τον Λόουτς (58΄,88΄). Το γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος πέτυχε ο Νίνης στο (40΄), ενώ οι παίκτες του Στιούαρτ Πιρς είχαν προηγηθεί με τον Στάριτζ (5΄). Επόμενο ματς για τους πιτσιρικάδες στις 9/10 εντός έδρας με την Πορτογαλία.

Όχι μόνο στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Αγγλία, η Εθνική ομάδα των Ελπίδων, αλλά θα μπορούσε βάσει των ευκαιριών να είναι και σε θέση οδηγού. Τα πράγματα για το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια δεν ξεκίνησαν καλά, καθώς μετά τις «χορευτικές» κινήσεις του Ρόουζ, αλλά και την αμυντική τους αδράνεια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5΄ απ’ το γκολ του Στάριτζ. Ο επιθετικός της Τσέλσι είχε και οριζόντιο δοκάρι ένα λεπτό νωρίτερα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Μετά το 15λεπτο όμως οι διεθνείς ανέβασαν «στροφές» και απείλησαν αρκετές φορές τον Λόουτς. Ο Μήτρογλου στο 22΄ λίγο έλειψε να νικήσει με ωραίο σουτ τον πορτιέρο των «λιονταριών», ενώ και ο Νίνης δύο λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Ο άσος του Παναθηναϊκού είχε εξαιρετική παρουσία, έτρεχε, έβγαζε μπαλιές, ενώ στο 40΄ με μακρινό σουτ –και αφού η μπάλα κόντραρε- έφερε το ματς στα ίσα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Μάλιστα οι πιτσιρικάδες θα μπορούσαν να παν προηγούμενοι στ’ αποδυτήρια, αλλά μια ενστικτώδης απόκρουση του Λόους -με το στήθος- σε κεφαλιά του αμαρκάριστου Σιόβα στις καθυστερήσεις- διατήρησε το 1-1.

Θα περίμενε κανείς τους Άγγλους να πιέσουν στο δεύτερο 45λεπτο για να πάρουν τη νίκη, αλλά η Εθνική ήταν εκείνη που είχε τη υπεροχή και τις ευκαιρίες για να πάρει τρεις σπουδαίους βαθμούς. Ο Κώστας Μήτρογλου θα μπορούσε να της είχε δώσει το προβάδισμα στο 58΄, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Λόουτς από θέση τετ α τετ, ενώ από’ κείνο το σημείο μέχρι τα τελευταία λεπτά έπεσε ο ρυθμός.

Οι παίκτες του Νιόπλια επιχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση και στο 87΄ ο Νίνης λίγο έλειψε να φέρει τη «λύτρωση», αλλά ο πορτιέρο των «λιονταριών» ήταν και πάλι εκεί. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως χάθηκε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Μήτρογλου, αφού πέρασε τον Λόουτς, δεν μπόρεσε σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 1-1 που ικανοποιεί μεν τους διεθνείς, αλλά χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για να έρθουν τρεις πολύ σημαντικοί
βαθμοί για την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Νιόπλιας): Λάμπρου, Αργυρόπουλος, Μπουκουβάλας, Παπαδόπουλος, Σιόβας, Πλιάτσικας, Νίνης, Δημούτσος (77΄ Σιάκας), Μήτρογλου (90΄+1 Παυλής), Ταχτσίδης (56΄ Ριζογιάννης), Κουτσιανικούλης

ΑΓΓΛΙA (Στιούαρτ Πιρς): Λόουτς, Νότον, Γκιμπς, Μουάμπα, Μανσιέν, Τόμκινς, Γουίλσιρ, Ρόντγουελ (57΄ Άντισον), Στάριτζ (28΄ Γουέλμπεκ,75΄ Σίαρς), Ρόουζ, Κλέβερλι

07/09/2010 Αγγλία-Λιθουανία

* Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση των δέκα ομίλων, καθώς και οι τέσσερεις καλύτεροι δεύτεροι θα δώσουν αγώνες μπαράζ, ώστε επτά ομάδες να πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Τασιάς