Euro 2024

Συνεχίζεται ο κατήφορος της Αργεντινής! (video)

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η Αργεντινή, ύστερα από την ήττα με 1-0 στην έδρα της Παραγουάης, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Πλέον, είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο η «Albiceleste» να μην συμμετάσχει στο Μουντιάλ για πρώτη φορά από το 1970! Με πρωταγωνιστή τον Νιλμάρ και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα αρχηγό, η Βραζιλία επικράτησε 4-2 της Χιλής. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βενεζουέλα νίκησε 3-1 το Περού.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα υποχώρησε στην πέμπτη θέση της κατάταξης και αν παραμείνει εκεί, τότε θα αντιμετωπίσει σε αγώνα μπαράζ (εντός κι εκτός έδρας) την τέταρτη ομάδα από τη Ζώνη της Βόρειας/Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής. Το γκολ της συνάντησης που έστειλε την Παραγουάη στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής πέτυχε ο Βαλντές στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Να σημειωθεί οι Αργεντινοί τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ο Χουάν Σεμπαστιάν Βερόν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 53’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν λίγο πριν το τέλος του αγώνα την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ρονάλντο Σκιάβι απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το... πάρτι του Νιλμάρ!

Με πρωταγωνιστή τον Νιλμάρ και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα αρχηγό, η Βραζιλία επικράτησε 4-2 της Χιλής στο «Salvador De Bahia». Ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ σημείωσε χατ-τρικ, αφού σκόραρε στο 32’, το 75' και το 77ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το τέταρτο γκολ της «σελεσάο» πέτυχε ο Ζούλιο Μπαπτίστα. Τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Ουμπέρτο Σουάζο με πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στο 52΄του παιχνιδιού. Η Βραζιλία έχει κερδίσει 11 σερί αγώνες, μετά την ισοπαλία (1-1) στο Εκουαδόρ τον περασμένο Μάρτιο. Επίσης, η ομάδα του Κάρλος Ντούνγκα παραμένει αήττη σε 19 ματς, μετά την ήττα με 2-0 στην Παραγουάη του Ιούνιο του 2008.

Άνετα και η Βενεζουέλα

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βενεζουέλα νίκησε 3-1 το Περού και βρίσκεται, μαζί με την Παραγουάη, ένα βαθμό πίσω από την Αργεντινή. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Φέντορ (33’ και 52’) και ο Βάργκας (71’), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στο 42’ με αυτογκόλ του Φουενμαγιόρ.

Αναλυτικά:

Τετάρτη 9/9

Βολιβία-Ισημερινός 1-3
(86’ Γέσεροτ-6’ Μέντες, 47’ Βαλένσια, 57’ Μπενίτες)

Πέμπτη 10/9

Ουρουγουάη-Κολομβία 3-1
(6’ Σουάρες, 77’ Σκότι, 87’ Εγκούρεν-64’ Μαρτίνες)

Παραγουάη-Αργεντινή 1-0
(Βαλντέζ 28’)

Βενεζουέλα-Περού 3-1
(Φέντορ 33, 52’, Βάργκας 71’ – Φουενμαγιόρ αυτ. 42’)

Βραζιλία-Χιλή 4-2
(Νιλμάρ 31’, 74’, 76’, Μπαπτίστα 41’ – Σουάζο πεν 45’, 52’)