Στίβος

Τρίτος ο Ιακωβάκης, κυρίαρχος στα 100 μ. ο Γκέι

Την τρίτη θέση στα 400 μ. με εμπόδια των ανδρών κατέλαβε ο Περικλής Ιακωβάκης με χρόνο 48.90, στην πρώτη μέρα του τελικού του World Athletics που διεξάγεται στο "Καυταντζόγλειο" (12-13/9) της Θεσσαλονίκης. Την πρωτιά στο αγώνισμα κατέκτησε με… άνεση ο Κέρον Κλέμεντ. Δείτε το ''μενού'' της Κυριακής, όπου ξεχωρίζει η παρουσία του Γιούσεϊν Μπολτ.

Πρώτος στα 100 μ. ήρθε ο Τάισον Γκέι με χρόνο 9.88, αφήνοντας δεύτερο τον Ασάφα Πάουελ (9.90). Πρώτη αλλά χωρίς ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ των γυναικών η Γέλενα Ισινμπάγεβα. Πέρα από τους σπουδαίους αθλητές που έδωσαν το «παρών» στη συμπρωτεύουσα, την παράσταση ''έκλεψαν'' και οι, περίπου, 25.000 φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στο Στάδιο.

Αύριο (13/9, 20:25) θα τρέξει στην κούρσα των 200 μ. ο Γιούσεϊν Μπολτ, ενώ είναι προγραμματισμένες και δύο ελληνικές συμμετοχές. Συγκεκριμένα, ο Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ περιμένει μια επίδοση κοντά ή καλύτερη από το 5.65μ, που έχει σημειώσει φέτος, ενώ στα 3.000 μέτρα η Κωνσταντίνα Κεφαλά, η συμμετοχή της οποίας επιβεβαιώθηκε τις τελευταίες ημέρες, θα τρέξει ενάντια σε «μεγαθήρια», όπως η Μεσερέτ Ντεφάρ από την Αιθιοπία και η Βίβιαν Τσέριγιοτ από την Κένια.

Τα αποτελέσματα της ημέρας (12/9):

3.000 μ. στιπλ (Γ): Ενδέκατη η Κοκκιναρίου, κενυάτικη κυριαρχία με ρεκόρ αγώνων από Νιανγκάου

Την 11η θέση στα 3.000 μ. στιπλ γυναικών κατέλαβε η Ειρήνη Κοκκιναρίου. Στην κούρσα κυριάρχησαν τρεις αθλήτριες από την Κένυα, οι οποίες κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις. Ρεκόρ αγώνων πραγματοποίησε η Ρουθ Νιανγκάου, η οποία πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 9:13.43.

1) Νιανγκάου-KENΥΑ-9:13.43
2) Τσέιβα-ΚΕΝΥΑ-9:20.19
3) Κίπκεμοϊ-ΚΕΝΥΑ-9:21.18

400 μ. εμπ. (Α): Τρίτος ο Ιακωβάκης, άνετα ο Κλέμεντ

Την τέταρτη θέση των 400 μ. με εμπόδια των ανδρών κατέλαβε ο Περικλής Ιακωβάκης, με χρόνο 48.90. Πρώτος και… με διαφορά ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κέρον Κλέμεντ με 48.11.

1) Κλέμεντ-ΗΠΑ-48.11
2) Βαν Ζιλ-Ν.ΑΦΡΙΚΗ-48.74
3) Ιακωβάκης-ΕΛΛΑΔΑ-48.90

Σφυροβολία (Γ): Όγδοη η Παπαδοπούλου

Την όγδοη θέση στη σφυροβολία γυναικών κατέλαβε η Στέλλα Παπαδοποόυλου, με βολή στα 64.90 μ. «Χρυσή» η Μπέτι Χάιντλερ από τη Σλοβακία με βολή στα 72.03 μ.

1) Χάιντλερ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-72.03 μ.
2) Κλαρέτι-ΙΤΑΛΙΑ-70.56 μ.
3) Χράσοβα-ΣΛΟΒΑΚΙΑ-70.45 μ.

3.000 μ. (Α): Κυρίαρχος ο Μπεκέλε

Το χρυσό μετάλλιο στα 3.000 μ. των ανδρών κατέκτησε ο Κενενίσα Μπέκελε. Ο Αιθίοπας παγκόσμιος πρωταθλητής των 5.000 μ. και 10.000 μ. τερμάτισε σε 8.03.79, αφήνοντας πίσω του δεύτερο τον Λάγκατ (8.04.00) και τρίτο τον Μουτάχι (8.04.64).

1) Μπέκελε-ΑΙΘΙΟΠΙΑ- 8.03.79
2) Λάγκατ-ΗΠΑ-8.04.00
3) Μουτάχι-ΚΕΝΥΑ-8.04.64

Μήκος (Γ): «Χρυσή» η Ρίς με ρεκόρ αγώνων

Η Μπρίτνεϊ Ρίς κατέλαβε την πρώτη θέση στο μήκος γυναικών. Η Αμερικανίδα «προσγειώθηκε» στα 7.08μ. σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων. Στη δεύτερη θέση η Σοκόλοβα με 6.85μ., ενώ τρίτη ήρθε η Τατιάνα Λεμπέντεβα με 6.79μ.

1) Ρίς-ΗΠΑ-7.08μ.
2) Σοκόλοβα-ΡΩΣΙΑ-6.85μ.
3) Λεμπέντεβα-ΡΩΣΙΑ-6.79μ.

100 μ. Εμπ. (Γ): Πρώτη η Φόστερ, μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση Χάρπερ-Λόντον

H Μπριζίτ Φόστερ Χίλτον έκοψε πρώτη το νήμα στα 100 μ. εμπόδια γυναικών, με χρόνο 12.58.

1) Χίλτον-ΤΖΑΜΑΪΚΑ-12.58
2) Χάρπερ-ΗΠΑ-12.61
3) Λόντον-ΤΖΑΜΑΪΚΑ-12.61

400 μ. (Α): «Πρωτιά» για Μέριτ

Το χρυσό μετάλλιο στα 400 μ. των ανδρών κατέκτησε ο Λασόν Μέριτ ο οποίος τερμάτισε σε 44.93. Δεύτερος ο Κρις Μπράουν (45.49) και τρίτος ο Ντέιβιντ Νεβίλ (45.60).

1) Μέριτ-ΗΠΑ-44.93
2) Μπράουν-ΜΠΑΧΑΜΕΣ-45.49
3) Νεβίλ-ΗΠΑ-45.60

Επί κοντώ (Γ): Πρώτη αλλά χωρίς ρεκόρ η Ισινμπάγεβα

Το μεγάλο φαβορί του άλματος επί κοντώ γυναικών, η Γέλενα Ισινμπάγεβα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμά της με άλμα στα 4.80 μ. Η Ρωσίδα αθλήτρια προσπάθησε και για το παγκόσμιο ρεκόρ, αλλά έριξε τρεις φορές τον πήχη στα 5.07μ.

1) Ισινμπάγεβα-ΡΩΣΙΑ-4.80μ.
2) Μούρερ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ-4.60
3) Πίρεκ-ΠΟΛΩΝΙΑ-4.60

Δισκοβολία (Α): «Χρυσός» ο Βιργίλους

Με ρίψη στα 67.63 μ. ο Βιργίλους Αλέκνα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία ανδρών. Δεύτερος ο Γερμανός, Ρόμπερτ Χάρτινγκ, ήρθε δεύτερος με 66.37 μ., ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Πιότρ Μαλακόφσκι, ήταν τρίτος με 65.60 μ., ενώ ο Γκερντ Κάντερ πέμπτος με 65.34 μ.

1) Αλέκνα-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-67.63
2) Χάρτινγκ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-66.37
3) Μαλακόφσκι-ΠΟΛΩΝΙΑ-65.60

Ύψος (Α): Έβδομοι οι Ιωάννου-Μπανιώτης, «χρυσός» ο Ριμπακόφ

Την έβδομη θέση του ύψους ανδρών μοιράστηκαν ο Κύπριος, Κυριάκος Ιωάννου, και ο Έλληνας, Κώστας Μπανιώτης. Την πρωτιά πήρε ο Γιάροσλαβ Ριμπακόφ, ο οποίος πέρασε τα 2.34 μ.

1) Ριμπακόφ-ΡΩΣΙΑ-2.34
2) Μπάμπα-ΤΣΕΧΙΑ-2.32
3) Γουίλιαμς-ΗΠΑ-2.29

100 μ. (Α): Νικητής ο Γκέι

Απόντος του παγκόσμιου ρέκορντμαν των 100 μ. (9.58), Γιούσεϊν Μπολτ, το έργο του Τάισον Γκέι έγινε… πιο εύκολο. Ο Αμερικανός πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα με χρόνο 9.88, αφήνοντας λίγο πιο πίσω του τον Ασάφα Πάουλελ, ο οποίος τερμάτισε σε 9.90. Τρίτος ήρθε ο Ντάρβις Πάτον με χρόνο 10.00.

1) Γκέι-ΗΠΑ-9.88
2) Πάουελ-ΤΖΑΜΑΪΚΑ-9.90
3) Πάτον-ΗΠΑ-10.00

5.000 μ. (Γ): Κυρίαρχος η Αιθιοπία

Τις δύο πρώτες θέσεις των 5.000 μ. γυναικών κατέλαβαν οι Μεσερέτ Ντεφάρ (15:25.31) και Τιρουνές Ντιπάμπα (15:25.92) από την Αιθιοπία. Τρίτη τερμάτισε η Βίβιαν Τσεριουγιότ με χρόνο 15:26.21.

1) Ντεφάρ-ΑΙΘΙΟΠΙΑ-15:25.31
2) Ντιπάμπα-ΑΙΘΙΟΠΙΑ-15:25.92
3) Τσεριουγιότ-ΑΙΘΙΟΠΙΑ-15:26.21

Τριπλούν (Α): «Χρυσός» ο Ζιράτ, τέταρτος ο Ιντόγου

Το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν ανδρών κατέκτησε ο Άρνι Δαυίδ Ζιράτ από την Κούβα με 17.45 μ. Η… αρνητική έκπληξη ήρθε από τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Φίλιπς Ιντόγου, ο οποίος ήρθε τέταρτος, με καλύτερο άλμα στα 17.03μ.

1) Ζιράτ-ΚΟΥΒΑ-17.45
2) Λίβαν Σαντς-ΜΠΑΧΑΜΕΣ-17.19
3) Μόμτσιλ Καραϊλίεφ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ-17.18

Σφαιροβολία (Α): Νέο ρεκόρ αγώνων από Κάντγουελ

Την πρώτη θέση της σφαιροβολίας ανδρών κατέλαβε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κρίστιαν Κάντγουελ ο οποίος σημείωσε και νέο ρεκόρ αγώνων με 22.07μ. Δεύτερος ήταν ο Μαγέφσκι με βολή στα 21.21μ. και τρίτος ο Πάβελ Σόφιν με 20.82.

1) Κάντγουελ-ΗΠΑ-22.07
2) Μαγέφσκι-ΠΟΛΩΝΙΑ-21.21
3) Σόφιν-ΡΩΣΙΑ-20.82

800 μ. (Α): Ρεκόρ αγώνων από Ρουντίσα

Ρεκόρ αγώνων σημείωσε στα 800 μ. ανδρών ο Νταβίντ Λεκούτα Ρουντίσα με χρόνο 1.44.85. Δεύτερος ο Γκάρι Ριντ και τρίτος ο Μπουλαενί Μουλαουτζί.

1) Ρουντίσα-ΚΕΝΥΑ-1.44.85
2) Ριντ-ΚΑΝΑΔΑΣ-1:45.23
3) Μουλαουτζί-Ν.ΑΦΡΙΚΗ-1:45.53

200 μ. (Γ): Πρωτιά στο φώτο-φίνις για Φέλιξ

Ίδιο χρόνο σημείωσαν στα 200 μ. γυναικών οι Άλισον Φέλιξ και Σάνια Ρίτσαρντς. Οι δύο Αμερικανίδες αθλήτριες τερμάτισαν σε 22.29, ωστόσο στο φώτο-φίνις φάνηκε ότι η πρώτη πέρασε… νωρίτερα τη γραμμή, με αποτέλεσμα να κατακτήσει εκείνη το χρυσό μετάλλιο. Τρίτη τερμάτισε η Κέρον Στιούαρτ (22.42).

1) Φέλιξ-ΗΠΑ-22.29
2) Ρίτσαρντς-ΗΠΑ-22.29
3) Στιούαρτ-ΤΖΑΜΑΪΚΑ-22.42

Ακοντισμός (Γ): «Χρυσή» η Αμπακούμοβα

Το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό γυναικών κατέκτησε η Μαρία Αμπακούμοβα με βολή στα 64.40 μ. Δεύτερη η Μπάρμπαρα Σποτάκοβα (63.45 μ.).