Γερμανία

Bundesliga: Ανεβαίνει η Σάλκε!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Κολωνίας με 2-1 πέτυχε η Σάλκε στο ματς που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Bundelsiga. Ο Φαρφάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄ για τους φιλοξενούμενους, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντόλσκι έφερε το ματς στα ίσα. Ένα γκολ του Κομπιασβίλι στο 46΄ έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ, η οποία «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Αποτέλεσμα που δεν το…συνηθίζει έφερε η «αλλοπρόσαλλη» Βέρντερ Βρέμης που έμεινε στο 0-0 με το Ανόβερο στο «Βέζερ στάντιον». Έτσι οι κυπελλούχοι Γερμανίας αντί να πλησιάσουν στους δύο τους πρωτοπόρους, Αμβούργο και Μπάγερ Λεβερκούζεν, βρέθηκαν στην 4η θέση στην οποία «συγκατοικούν» μαζί με τις Μπάγερν Μονάχου, Χόφενχαϊμ και Μάιντς. Στις 18:30 παίζουν Κολωνία-Σάλκε, στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου.