«Λυτρωτής» Λέτο και… πρωτιά!

Με γκολ από τον… συνήθη ύποπτο, Σεμπάστιαν Λέτο, στο 78’, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή, επικρατώντας 1-0 του Πανθρακικού και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Με 10 παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι. Δυσκολεύτηκε η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε. Στο +5 από τον Ολυμπιακό οι «πράσινοι».

Ο αποκλειστικός στόχος για τον Παναθηναϊκός στην Κομοτηνή ήταν η νίκη. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Η «γκέλα» του Ολυμπιακού με την Καβάλα μοίρασε χαμόγελα στην Παιανία και οι «πράσινοι» ήθελαν τους τρεις βαθμούς για να ξεφύγουν πέντε βαθμούς από τον Ολυμπιακό. Τα κατάφεραν, αν και… αγχώθηκαν.

Επειτα από μια συρτή σέντρα του Σισέ από τα δεξιά και την προβολή του Λέτο, στο 78’, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και οι 2.000 φίλοι του «τριφυλλιού» που βρέθηκαν στο γήπεδο και μέχρι εκείνη τη στιγμή έβλεπαν το… φάντασμα της ισοπαλίας να πλανάται πάνω από την αναμέτρηση, ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς. Με αυτό το γκολ, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 1-0.

Ενας Παναθηναϊκός που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξή του. Είχε απέναντί του έναν Πανθρακικό με οργανωμένη άμυνα και οι… γιόμες των "πρασίνων" δεν διευκόλυναν τη δουλειά τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική καλή ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου έγινε στο 42’, όταν ο Νίνης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόκα, από κοντά…

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες με το «καλημέρα». Πρώτα ο Σαριέγκι και στη συνέχεια ο Κατσουράνης, απείλησαν με κεφαλιά, στο 49’, αλλά ο Ρόκα είπε και πάλι «όχι». Ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού κρατούσε το μηδέν στην άμυνά του και όσο περνούσε η ώρα έβλεπε τους αντιπάλους του να… αγχώνονται, αφού δεν μπορούν να ανοίξουν το σκορ, παρά το γεγονός ότι από το 54’ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10, λόγω δίκαιης αποβολής του Κανωτίδη.

Τελικά, όπως γράψαμε και παραπάνω, το γκολ – λύτρωση ήρθε στο 78’ από τον Λέτο, που ήδη μετράει τρία τέρματα στο πρωτάθλημα. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Πανθρακικού «έσπασε» και ο Παναθηναϊκός πήρε μια «χρυσή» νίκη, χωρίς να παίξει σπουδαία μπάλα. Κάτι που, φυσικά, δεν τον ενδιαφέρει καθόλου. Είπαμε, οι τρεις βαθμοί ήταν κάτι παραπάνω από αναγκαίοι και… η αποστολή εξετελέσθη.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Πανθρακικός (Αλμέρ Καρτιέ): Ρόκα, Κανωτίδης, Μπαχαρίδης, Τζόκιτς, Κλεμάν, Καπετάνος (63' Ντιαλό), Όρακ, Ολίσε (67' Αργυρίου), Φαγιάρδο, Μπουβάλ (57' Ενγκαμπί), Καζάκης.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Καραγκούνης (81' Ζιλμπέρτο Σίλβα), Σαλπιγγίδης (77' Πετρόπουλος), Λέτο, Νίνης (69' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.