Europa League

LIVE: ΕΒΕΡΤΟΝ-ΑΕΚ 4-0 (Τελικό)

Δύσκολο βράδυ για την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» για την πρώτη αγωνιστική του ένατου ομίλου του Europa League. Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, οι γηπεδούχοι προηγούνται 4-0 από γκολ των Γιόμπο (9'), Ντιστάν (17'), Πίενααρ (37') και Τζο (82'). Με 10 παίκτες η «Ένωση» λόγω αποβολής του Αραούχο στο 55'.

90+3' Τέλος του αγώνα.

90+2' Κόκκινη κάρτα στον Σαχά για χτύπημα εκτός φάσης στον Χουανφράν.

90' Τρία λεπτά επιπλέον χρόνου.

90' Σουτ του Μπλάνκο μέσα από την περιοχή, στην αγκαλιά του Χάουαρντ.

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΤΖΟ 4-0. Από νέα ολιγωρία των αμυντικών της ΑΕΚ, ο Βραζιλιάνος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας στην ''καρδιά'' της ελληνικής άμυνας και με σουτ έκανε το 4-0. Η βραδιά είναι εφιαλτική για τους «κιτρινόμαυρους».

79' Ο Σαχά χάνει μεγάλη ευκαιρία. Από γύρισμα του Μπέινς από αριστερά, ο Γάλλος επιθετικός στέλνει εξ επαφής την μπάλα ψηλά άουτ.

78' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ... Από γύρισμα του Γιαχάγια από δεξιά, ο Μπλάνκο από κοντά πλασάρει άουτ.

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Γιαχάγια στη θέση του Λεονάρντο.

68' Αλλαγή για την Έβερτον, ο Σαχά στη θέση του Πίενααρ.

67' Κοντινή προβολή του Όσμαν, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάχα.

66' Σουτ του Μπέινς από μακριά, μπλοκάρει ο Σάχα.

65' Μπορεί οι Άγγλοι να μην έχουν δημιουργήσει στα τελευταία λεπτά την κλασική ευκαιρία, ωστόσο η ΑΕΚ να είναι ασταθής αμυντικά.

65' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ για έντονη διαμαρτυρία.

63' Σουτ του Πίενααρ έξω από την περιοχή, ο Σάχα σε κόρνερ.

62' Πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα.

55' Κόκκινη κάρτα στον Αραούχο! Απερίσκεπτη ενέργεια του αμυντικού της ΑΕΚ που κλωτσά εκτός φάσης τον Γιόμπο.

53' Αλλαγή για την Έβερτον, ο Γιακούμπου στη θέση του Μπιλιαλεντίνοφ.

46' Αλλαγή για την Έβερτον, ο Όσμαν στη θέση του Κέιχιλ.

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Μαντούκα στη θέση του Ενσαλίβα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Σχόλιο ημιχρόνου: Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και εξελίχθηκε με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ. Η «Ένωση» πλήρωσε την ολιγωρία της άμυνάς της στο «ψηλό» παιχνίδι σε δύο εκτελέσεις κόρνερ, τις οποίες οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν 2-0 στο 17’. Στη συνέχεια, οι κενοί χώροι στο κέντρο έδωσαν την ευκαιρία στον Πίενααρ να σουτάρει ανενόχλητος και να μετατρέψει σε… προπόνηση το ματς, κάνοντας το 3-0. Οι Άγγλοι είχαν ακόμη δύο καλές ευκαιρίες, με ισάριθμες κεφαλιές μέσα από την περιοχή. Σε ό,τι αφορά στην ανάπτυξή της, η ΑΕΚ ήταν ουσιαστικά ακίνδυνη.

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά επιπλέον χρόνου.

41' Κίτρινη κάρτα στον Κέιχιλ.

39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, στην αγκαλιά του Χάουαρντ.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΠΙΕΝΑΑΡ 3-0. Ο Πίενααρ παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή και, αμαρκάριστος, από απόσταση, περίπου, 25 μέτρων, εξαπολύει έναν ''κεραυνό'' που καταλήγει στη δεξιά γωνία του Σάχα. Το παιχνίδι εξελίσσεται με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ.

35' Οι γηπεδούχοι ελέγχουν το ματς. Οι λίγες επισκέψεις της ΑΕΚ στην περιοχή τους δεν έχουν ανησυχήσει τον Χάουαρντ.

31' Γέμισμα του Ντιστάν, κοντινή κεφαλιά του Τζο, λίγο άουτ.

29' Πολύ δυνατό σουτ του Ενσαλίβα λίγο έξω από την περιοχή, μόλις άουτ!

25' Είναι προαφανές ότι η «Ένωση» πληρώνει την ολιγωρία των παικτών της στις στημένες φάσεις, ενώ το γεγονός ότι έχει δεχτεί δύο γκολ στα πρώτα λεπτά με τον ίδιο τρόπο, τους έχει «τρομοκρατήσει» για κάθε φορά που οι Άγγλοι στήνουν την μπάλα έξω από την ελληνική περιοχή. Εξαιρετικός ο εκτελεστής των στημένων φάσεων της αγγλικής ομάδας, Μπέινς.

23' Από εκτέλεση φάουλ του «σπεσιαλίστα» Μπέινς, οι παίκτες της Έβερτον παίζουν, αρχικά, «βόλεϊ» στην περιοχή της ΑΕΚ, ενώ η τελική κεφαλιά του Τζο περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σάχα.

20' Καλό σουτ του Καφέ έξω από την περιοχή, άουτ.

17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΝΤΙΣΤΑΝ 2-0. Κόρνερ από αριστερά, η άμυνα της ΑΕΚ και πάλι δεν αμύνθηκε σωστά, η Ντιστάν εκμεταλλεύτηκε το ότι κανείς δεν απομάκρυνε γρήγορα και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, για δεύτερη φορά.

13' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ενσαλίβα στη θέση του Άλβες (λ.τρ.).

9' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΕΡΤΟΝ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΓΙΟΜΠΟ 1-0. Εκτέλεση κόρνερ του Μπέινς από δεξιά, κεφαλιά του Γιόμπο στο πίσω δοκάρι, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

9' Πολύ καλό σουτ του Πίενααρ έξω από την περιοχή, ο Σάχα πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει κόρνερ.

7' Η ΑΕΚ αγωνίζεται προσωρινά με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Ζεράλντο Άλβες.

6' Τίποτα το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής στον αγώνα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΒΕΡΤΟΝ (Ντέιβιντ Μόγες): Χάουαρντ, Μπέινς, Γιόμπο, Μπιλιαλέντινοφ (53' Γιακούμπου), Τζο, Ντιστέν, Κέιχιλ (46' Όσμαν), Γκόσλινγκ, Πίενααρ (68' Σαχά), Φελαϊνί, Ρόντγουελ

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Ζεράλντο (13' Ενσαλίβα, 46' Μαντούκα), Χουανφράν, Λεονάρντο (72' Γιαχάγια), Γιάχιτς, Μάκος, Μπλάνκο, Σκόκο, Άρτσε

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μάλεκ (Πολωνία)
Βοηθοί: Κρζισζτόφ Μίρμους, Ματσιέι Βιερζμπόφσκι
Επιπλέον βοηθοί: Χούμπερτ Σιέτζεβιτς, Πάβελ Τζιλ