Ευρώπη

Eυρω-Μαρούσι!

Το Μαρούσι διέσυρε 89-60 τον Άρη και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον επόμενο και τελευταίο προκριματικό γύρο της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή την Άλμπα Βερολίνου που νικησε τη Λε Μαν με 77-62. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πελεκάνος, Κιζ και Καϊμακόγλου.

Το παιχνίδι…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Μαρούσι να έχει το γκάζι στο τέρμα και να εξαφανίζεται από νωρίς (14-0). Χρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά για να πετύχει ο Άρης το πρώτου καλάθι στο παιχνίδι με τον Νίκο Χατζηβρέττα αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν «καυτοί». Το ματς έφτασε στο 21-4 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 27-9 με βροχή από τρίποντα από τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Γκόρντον, Κιζ, Πελεκάνος και Καϊμακόγλου έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ την ίδια ώρα που οι «κίτρινοι» ψάχνονταν και προσπαθούσαν κυρίως με τρίποντα να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Τα τρίποντα των παικτών του Αντρέα Ματσόν δεν έβρισκαν στόχο και έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν double score (42-21) με το ημίχρονο να τελειώνει 45-27.

Ήταν εμφανές πως ο Άρης προσπαθούσε σπασμωδικά να αντιδράσει με τον Κλαρκ και τον Μπάρλο να είναι οι μοναδικές απειλές για το καλάθι των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Άρη ήταν να μειώσουν σε 59-43, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ήταν εμφανές, όμως, πως η διαφορά των δύο ομάδων, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ήταν πολύ μεγάλη.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου το Μιχάλη Πελεκάνου. Ο Έλληνα φόργουορντ έκανε το ένα κλέψιμο μετά το άλλο και τελείωνε τις φάσεις με ποικιλία καρφωμάτων. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου για το 78-49, τελειώνοντας έτσι πρόωρα το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 34 πόντους (87-53) και το μόνο που έκανε ο Άρης ήταν να…μαζέψει κάπως τη διαφορά για το τελικό 89-60.

Aντίπαλος του Αμαρουσίου θα είναι η Άλμπα Βερολίνου σε αγώνες που θα γίνουν στις 6 Οκτωβρίου στη Γερμανία και 9 ή 11 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 27-9, 45-27, 66-49, 89-60

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κιζ 18, Πελεκάνος 18, Μπατής 3, Χόμαν 6, Διαμαντόπουλος 1, Μαυροειδής 5, Καλάθης, Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ 5, Καϊμακόγλου 17, Γκόρντον 12, Παπαντωνίου 2.

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 15, Μπετς 4, Ντέι 4, Ρίτσαρντσον 2, Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 8, Σκορδίλης, Μπέλσερ, Κακιούζης 2, Μπάρλος 10

Επιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης