Super League 2

«Σταυρός» στην Ηλιούπολη…

Έναν πόντο και μοιρασμένες εντυπώσεις αποκόμισαν Ηλιούπολη και Ιωνικός, από το παιχνίδι που συνέχισε την 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 -μην κατορθώνοντας έτσι, ούτε και σήμερα, να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Προηγήθηκαν στο σκορ με τον Καφάσο οι Νικαιώτες, ισοφάρισαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαρμιέντο οι γηπεδούχοι.

Οι παίκτες του Στράτου Βουτσακέλη είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν τελικά να «ανταμειφθούν» γι’ αυτή, λίγο πριν τη λήξη του, όταν ο Καφάσο με ωραίο σουτ «νίκησε» τον Θέμελη και «έγραψε» το 0-1.

Ωστόσο, με την έναρξη του β’ μέρους η Ηλιούπολη μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι «στα ίσια» με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαρμιέντο. Το γκολ των γηπεδούχων «αφύπνισε» και πάλι, από το σημείο εκείνο και έπειτα, τις επιθετικές διαθέσεις των παικτών του Ιωνικού -όχι όμως και την ευστοχία τους.

Έτσι, παρόλο που έχασαν κάποιες κλασικές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη, οι Νικαιώτες δεν κατόρθωσαν τελικά να σκοράρουν και να φύγουν με παραπάνω από έναν πόντο από μια δύσκολη έδρα.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Νίκος Παντέλης): Θέμελης, Παπαδημητρίου, Τσιώλης, Νικολόπουλος, Παραράς, Ρουσάκης, Στεφανίδης (84’ Τσώνης), Κρητικός, Μπασαλά (89’ Σκαφτούρος), Νατσέφσκι, Σαρμιέντο

ΙΩΝΙΚΟΣ (Στράτος Βουτσακέλης): Πουρής, Μπάγιτς, Κεφαλούκος, Μπέριος, Τσερκέζος, Γάλας (57’ Γεωργίου), Φουρτάδο, Α. Παπαζούδης, Σ. Παπαζούδης (71’ Τζανετάκος), Καφάσο, Λανγκλέ (91’ Μωραΐτης)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δροσινός (Χαλκιδικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου), Πλακογιάννης (Δωδεκανήσου)

Επιμέλεια: Γιώργος Μαραθιανός