Ευρώπη

Έγραψε ιστορία!

Την πρόκριση στους ομίλους της Ευρωλίγκας (για πρώτη φορά στην ιστορία του) πήρε το Μαρούσι, που έχασε μεν από την Άλμπα στο Βερολίνο με 75-70, αλλά είχε "προίκα" τη διαφορά των εννέα πόντων από τη νίκη του επί ελληνικού εδάφους. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Μάριος Μπατής (15 πόντοι), με τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού. Ασταμάτητος για την Άλμπα ο Τζούλιους Τζένκινς (32 πόντοι).

Την πρόκριση στους ομίλους της Ευρωλίγκας (για πρώτη φορά στην ιστορία του) πήρε το Μαρούσι, που έχασε μεν από την Άλμπα στο Βερολίνο με 75-70, αλλά είχε προίκα τη διαφορά των εννέα πόντων από τη νίκη του επί ελληνικού εδάφους.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Μάριος Μπατής (15 πόντοι), με τρίποντα σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού. Ασταμάτητος για την Άλμπα ο Τζούλιους Τζένκινς (32 πόντοι).

Το Μαρούσι θα παίξει στον τρίτο όμιλο, με ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Βίρτους Ρόμα, Κάχα Λαποραλ (πρώην Ταουγκρές), Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ολίμπια Λουμπλιάνας.

Το παιχνίδι:

Πιο ιδανικό ξεκίνημα δεν μπορούσαν να φανταστούν ούτε οι ίδιοι οι παίκτες του Αμαρουσίου στην «καυτή» Ο2 World Arena του Βερολίνου, μπροστά σε 12.000 φίλους της Άλμπα, αφού προηγήθηκαν με 10-2 στο σκορ (3’). Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το αρχικό σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με διαφορά μόλις δύο πόντων (21-19).

Στο δεύτερο, με επιμέρους σκορ 7-0, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα, έπειτα από τρίποντο του Τζένκινς (24-21, 12’). Παρόμοια κύλησε το παιχνίδι μέχρι να ακουστεί ο ήχος της κόρνας για τη λήξη του ημιχρόνου (43-38). Το επιθετικό κρεσέντο του Τζένκινς συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με μέγιστη διαφορά το 53-43 του 24’.

Τότε, πήρε το όπλο του ο Μπατής και με δύο τρίποντα έβαλε ξανά το Μαρούσι στο παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με «βραχύ» προβάδισμα υπέρ των Γερμανών (56-55). Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν για καρδιακούς, με το ματς να πηγαίνει καλάθι-καλάθι, έως το 37’ όταν η Άλμπα ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στο +7 (73-66).

Ο Μπατής όμως πήρε και πάλι την πρωτοβουλία και με ένα τρίποντο έσβησε τις όποιες ελπίδες είχαν για κάλυψη της διαφοράς (+9) του πρώτου ματς οι Βερολινέζοι. 75-70 το τελικό σκορ και ιστορική πρόκριση για το Μαρούσι!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 43-38, 56-55, 75-70.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Λούκα Παβίσεβιτς): Χάμαν, Ζίενερ, Ντόιτσιν 3(1), Σέκουλιτς 9, Τζένκινς 32(5), Ράιτ 6(1), Τσαμπ 10, Μπαϊράμοβιτς 2, Κλέι, Φλάσερ, ΜακΙλρόι 13.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Παπαντωνίου, Κιζ 17(4), Πελεκάνος, Μπατής 15(4), Χόμαν 6, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 13, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Καϊμακόγλου 7(1), Κένταλ 5(1), Λούκας 5(1).

Επιμέλεια: Παναγιώτης Σγαρδέλης