Συνεχίζει ακάθεκτη!

Η Εθνική Ελπίδων, με το τέρμα του Κουτσιανικούλη στο 79’, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στη Λιθουανία, στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 9ου ομίλου στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 του 2011. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 88’ με τον Βαϊτκούνας.

Το ματς:

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα για την Εθνική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κυνήγησε από νωρίς το γκολ, και είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως τα σουτ των Παυλή και Μήτρογλου σταμάτησαν… στον Τσερνιάουσκας, ο οποίος κράτησε το μηδέν για τη Λιθουανία.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όμως οι παίκτες της Εθνικής τα… χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.

Όσο περνούσε ο χρόνος, ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεφτε, με την Ελλάδα να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των Λιθουανών κυρίως με κάθετες μπαλιές. Καλά διαβασμένη η άμυνα των φιλοξενούμενων, κατάφερε να περιορίσει τους παίκτες του Νιόπλια, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Αποφασιστικά και δυνατά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Εθνικής. Το συγκρότημα του Νίκου Νιόπλια είχε κλείσει καλά τους χώρους και κυρίως με επιθέσεις από τα πλάγια πίεζε για την επίτευξη ενός τέρματος, όμως για ακόμα μία φορά οι επιθετικοί της ομάδας τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.

Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης, ο οποίος δεν είχε φανεί αρκετά στο παιχνίδι, από το 67’ και μετά κατάφερε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και να γίνει ο κυριότερος εκφραστής κάθε αξιόλογης επιθετικής προσπάθειας της ελληνικής ομάδας.

Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, προειδοποιώντας τους αμυντικούς του Βιτάλιους Στανκεβίτσιους. Τελικά, ο Κουτσιανικούλης κατάφερε να βρει το στόχο στο 79’ και να χαρίσει τη νίκη στην Ελλάδα με σκορ 1-0.

Οι Λιθουανοί παραλίγο να φέρουν στα ίσα το ματς λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως η Εθνική στάθηκε τυχερή, αφού το σουτ του Βαϊτκούνας κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπανιώτη.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαμπανιώτης, Μπουκουβάλας, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Κ., Σιόβας, Σιάκκας, Κουτσιανικούλης, Παπαδόπουλος Γ. (87΄ Ριζογιάννης), Μήτρογλου, Δημούτσος (58΄ Ταχτσίδης), Παυλής (46΄ Σοϊλέδης)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Τσερνιάουσκας, Κλιμαβίτσιους, Φρίντρικας, Ουρμπάιτις, Κρασνόβσκις, Πάπτσις, Βαϊτκούνας, Ματουλεβίτσιους (63΄ Ζάγκουρσκας), Ελιόσιους (88΄ Κοτσανάουσκας), Μπρόκας, Νοβίκονας