Euro 2024

LIVE: Ελλάδα-Λουξεμβούργο 2-1 (τελικό)

Παρουσιάζοντας κακό θέαμα με λιγοστές αναλαμπές η Εθνική επικράτησε του Λουξεμβούργου 2-1 στο ΟΑΚΑ και θα διεκδικήσει μέσω μπαράζ την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ, αφού Ελβετία και Ισραήλ έμειναν στο 0-0. Ο Τοροσίδης στο 30’ και ο Γκέκας στο 33’ με κεφαλιές τα γκολ, μείωσαν με αυτογκόλ του Αβρ. Παπαδόπουλου στο 89’ οι φιλοξενούμενοι. Αναγκαία η βελτίωση εν όψει των τελικών του Νοεμβρίου. Ουκρανία, Βοσνία, Ιρλανδία και πιθανότατα Σλοβενία οι υποψήφιοι αντίπαλοι, τη Δευτέρα η κλήρωση.

Το φιλμ του αγώνα:

90+4 Λήξη του αγώνα.

92' Κίτρινη κάρτα στον Μουτς για σκληρό φάουλ στον Νίνη.

90' ΓΚΟΛ για το Λουξεμβούργο. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σε μία ακίνδυνη σέντρα από τα δεξιά στην προσπάθειά του να κόψει πλασάρει τον Σηφάκη για το 2-1.

89' Κεφαλιά του Γκέκα, αποκρούει ο Ζουμπέρ.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μαρτίνο για φάουλ στον Πλιάτσικα.

83' Τρίτη αλλαγή και για την Ελλάδα. Ο Νίνης στη θέση του Βύντρα.

80' Τρίτη αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Ο Μαρτίνο στη θέση του Κίντσιγκερ.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Σαλπιγγίδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, ξεπερνά και τον Ζουμπέρ αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση χτυπά στο δοκάρι.

73' Δεύτερη αλλαγή για το Λουξεμβούργο. Στη θέση του Κίτενγκε ο Πούποβατς.

71' Ακυρώνεται ορθώς γκολ του Μόρα ως οφσάιντ.

69' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, ο Ζουμπέρ μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

58' Κίτρινη κάρτα στον Πλιάτσικα.

57' Αποβολή για το Λουξεμβούργο. Ο Παγιάλ δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Σαλπιγγίδη.

48' Σουτ του Παγιάλ από μακριά, η μπάλα περνά άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Σηφάκης.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Ο Πλιάτσικας περνά στη θέση του Φωτάκη. Αλλαγή και για το Λουξεμβούργο, στη θέση του Γένις ο Λεβέκ.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική. Ο Κυργιάκος αποχωρεί με τραυματισμό και τη θέση του παίρνει ο Βαγγέλης Μόρας.

33' ΓΚΟΟΟΛ! Δεύτερο γκολ για την Εθνική. Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Φάνης Γκέκας με κεφαλιά κάνει το 2-0 και φτάνει τα 10 γκολ στα προκριματικά, κάτι που τον καθιστά πρώτο σκόρερ στην ευρωπαϊκή ζώνη.

30' ΓΚΟΟΟΛ! Ο Καραγκούνης εκτελεί το κόρνερ και ο Τοροσίδης με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζουμπέρ για το 1-0.

29' Ο Τοροσίδης κάνει σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα περνά πολύ άουτ.

25' Καλή στιγμή για το Λουξεμβούργο. Σουτ του Κίτενγκε από αριστερά, ο Σηφάκης αποκρούει σε κόρνερ.

20' Καλή στιγμή για την Εθνική. Αριστερό σουτ του Φωτάκη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.

16' Κίτρινη κάρτα για τον Παγιάλ, μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Καραγκούνη.

14' Πρώτος καλός συνδυασμός της Εθνικής, με τον Σαλπιγγίδη να πατά στον Βύντρα, αλλά ο Γκέκας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή στη σέντρα που έγινε από δεξιά.

10' Αδυνατεί η Εθνική ομάδα να κρατήσει και να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα απέναντι στο Λουξεμβούργο, που έχει παραταχθεί με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς.

4' Σουτ του Μπέτμερ από μακριά, δεν ανησυχεί καθόλου ο Σηφάκης, καθώς η μπάλα περνά άουτ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης. Στη σέντρα το Λουξεμβούργο.

* Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, περίπου 6-7 χιλιάδες φίλαθλοι στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Σηφάκης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Κυργιάκος, Αβρ. Παπαδόπουλος, Φωτάκης, Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Γκέκας.

Στον πάγκο: Χαλκιάς, Κατσουράνης, Νίνης, Μόρας, Πλιάτσικας, Μάντζιος (εκτός αποστολής Τζόρβας, Παπασταθόπουλος)

Λουξεμβούργο: Ζουμπέρ, Κίντσινγκερ, Παγιάλ, Χόφμαν, Μπλεζ, Πέτερς, Στράσερ, Μπέτμερ, Κίτενγκε, Γένις, Μουτς.

Διαιτητής: Ντάρκο Τσέφεριν (Σλοβακία)
Βοηθοί: Αντρέι Κόκολι, Μίλαν Κόγκεϊ (Σλοβενία)
Τέταρτος: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)