Euro 2024

Θρίαμβος και πρόκριση για την Αργεντινή (video)

Η Αργεντινή προκρίθηκε πανηγυρικά στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού επικράτησε της Ουρουγουάης στο Μοντεβιδέο με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μπολάτι στο 84ο λεπτό. Στα μπαράζ με την Κόστα Ρίκα οι ηττημένοι. Εκτός Μουντιάλ ο Ισημερινός, που έχασε με 1-0 από τη Χιλή. Στο 0-0 «κόλλησαν» Βραζιλία-Βενεζουέλα, σε όλο το ματς έπαιξε ο Ζιλμπέρτο.

Η Αργεντινή προκρίθηκε πανηγυρικά στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού επικράτησε της Ουρουγουάης στο Μοντεβιδέο με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μπολάτι στο 84ο λεπτό. Ο σκόρερ είχε περάσει στο 79ο λεπτό ως αλλαγή και πέντε λεπτά μετά πήρε το... ριμπάουντ σε σουτ του Βερόν, σκοράροντας από κοντά. Οι ηττημένοι, που αγωνίζονταν από το 82’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάσερες για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο, τερμάτισαν πέμπτοι και θα διεκδικήσουν ένα εισιτήριο για τα γήπεδα της Νότιας Αφρικής μέσω μπαράζ με την τέταρτη ομάδα από τη ζώνη της Βόρειας/Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής, που είναι η Κόστα Ρίκα. Ο φορ του Άρη, Σεμπαστιάν Αμπρέου, πέρασε στο 78’ στη θέση του Σουάρες, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους γηπεδούχους.

Η αδιάφορη, καθώς είχε ήδη προκριθεί, Χιλή έβαλε τέλος στις ελπίδες του Ισημερινού, νικώντας με 1-0 στο Σαντιάγκο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην έκτη θέση κι εκτός Μουντιάλ, ενώ σε περίπτωση νίκης θα ήταν αυτοί που θα έδιναν μπαράζ πρόκρισης. Η Παραγουάη απέτυχε να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου της ζώνης της Λατινικής Αμερικής, ύστερα από την εντός έδρας ήττα (2-0) από την Κολομβία στο «Defensores del Chaco».

Στο «Κάμπο Γκράντε» η ελλιπής Βραζιλία έμεινε στο 0-0 με τη Βενεζουέλα, χωρίς όμως συνέπειες, καθώς είχε εξασφαλίσει προ πολλού την πρόκριση. Η «σελεσάο», που είχε στο βασικό της σχήμα τον μέσο του Παναθηναϊκού Ζιλμπέρτο Σίλβα (αγωνίστηκε σε όλο το ματς), αγωνιζόταν από το 55’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μιράντα με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Μαλντονάντο.

Σε ένα παιχνίδι δίχως κανένα ενδιαφέρον, το Περού επικράτησε της Βολιβίας στη Λίμα με 1-0, αλλά δεν απέφυγε την τελευταία θέση στη βαθμολογία.