Champions League

LIVE: Ολυμπιακός-Σταντάρ Λ. 2-1 (Τελικό)

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό επί της Σταντάρ Λιέγης, με 2-1, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Την εξέλιξη της αναμέτρησης παρακολουθήσατε live από το www.sport-fm.gr.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.

90+3' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, με τον Στολτίδη, 2-1. Κόρνερ από τον Γκαλέτι, αναμπουμπούλα στην άμυνα, στραβοκλωτσιά από τον Ντουντού και γκολ-τρεις βαθμοί από τον Στολτίδη, με κοντινή κεφαλιά.

90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις αναμένεται να κρατήσει ο διαιτητής.

89' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Τη θέση του Ντε Καμάργκο παίρνει ο Νικέζ.

88' Κοντινό πλασέ του Μήτρογλου από πλάγια θέση, αποκρούει ενώ πέφτει με τα πόδια ο Μπόλατ.

87' Φοβερό σουτ από τον Μαρέσκα -από το ημικύκλιο της περιοχής- αποσόβησε τον κίνδυνο με εκπληκτική εκτίναξη ο Μπόλατ.

83' Ακυρωθέν γκολ για τον Ολυμπιακό, με τον Ντουντού, καθώς ο Βραζιλιάνος στην αρχή της προσπάθειάς του έκανε επιεθτικό φάουλ.

79' Συρτό σουτ του Μποκανί, καθαρίζει με άνεση την φάση ο Νικοπολίδης.

77' Μακρινό σουτ με καθαρό οπτικό πεδίο από τον Οσκαρ, καμία δυσκολία για τον Μπόλατ.

75' Κίτρινη κάρτα στον Ρικάρντο Ρότσα.

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Στολτίδης αντί Ζαϊρί.

69' Κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ.

68' Δοκάρι για τη Σταντάρ, με τον Γιοβάνοβιτς. Δυνατό σουτ με καμπύλη από τον Σέρβο, στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη η μπάλα.

64' Γυριστό σουτ του Μήτρογλου στην περιοχή, πάνω από την εστία των Βέλγων.

58' Μόνος στην περιοχή από τα αριστερά ο Μποκανί, σεντράρει παράλληλα προς το κέντρο, αλλά απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Μέλμπεργκ.

55' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκαλέτι, κεφαλιά του Μέλμπεργκ από το ύψος του πέναλτι, πέρασε λίγο έξω.

53' Στην αντίπαλη περιοχή ο Γκαλέτι από πλάγια θέση δεξιά σουτάρει, αλλά μπλοκάρει με υπερένταση ο Μπόλατ.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μανγκαλά, των φιλοξενούμενων.

49' Ο Γιοβάνοβιτς χόρεψε στην κυριολεξία τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και βρέθηκε φάτσα με τον Νικοπολίδη, ωστόσο ο έμπειρος τερματοφύλακας έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

48' Αλλαγή για τη Σταντάρ: Ο Καρσελά-Γκονσάλες παίρνει τη θέση του Νταλμά.

46' ΄Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος.

45' Ένα πρόκειται να είναι το λεπτό των καθυστερήσεων, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

43' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, με τον Μήτρογλου. Συστημένη σέντρα του Γκαλέτι, για τον Μήτρογλου -που είχε πάρει θέση στην καρδιά της άμυνας- και με μια όμορφη κεφαλιά κρέμασε τον Μπόλατ και ισοφάρισε για τους Πειραιώτες.

37' ΓΚΟΛ για τους φιλοξενούμενους, με τον Ντε Καμάργκο. Ο πολιτογραφημένος Βέλγος στράικερ δέχθηκε κάθετη πάσα στην περιοχή από τον Γιοβάνοβιτς, πλασάροντας ιδανικά τον Νικοπολίδη, γράφοντας το 1-0 για τη Σταντάρ.

30' Επιθετικός, όπως αναμενόταν ο Ολυμπιακός, με αντεπιθέσεις απειλούν οι της Σταντάρ.

25' Επικίνδυνη κούρσα του Μποκανί -ξανά από την αριστερή πλευρά- που φτάνει στα όρια της περιοχής και σηκώνει την μπάλα για τον Νταλμά, ο οποίος περιμένει στο δεύτερο δοκάρι και σουτάρει, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ουσιαστικό.

24' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό, με τον Γκαλέτι! Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα, σημαδεύοντας το αριστερό κάθετο δοκάρι της Σταντάρ.

23' Σέντρα του Μποκανί από τα αριστερά, διώχνουν ασταθώς οι αμυντικοί των ερυθρολεύκων, με τον Νταλμά που έγινε κάτοχος της μπάλας να καθυστερεί χαρακτηριστικά να σουτάρει, ενώ όταν τελικά το έκανε, η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

17' Συρτό σουτ του Ζαϊρί από καλή θέση, το οποίο κατέληξε άψυχα στα χέρια του Μπόλατ.

17' Ελίχθηκε όμορφα από τα δεξιά ο Μποκανί, που έκλεισε προς το κέντρο και μπήκε στην περιοχή αποφεύγοντας έξυπνα τον Αβ. Παπαδόπουλο, αλλά το σουτ που πραγματοποιήσε κόπηκε από τον Μαρέσκα.

12' Στο μισό γήπεδο παίζουν οι γηπεδούχοι τους Βέλγους.

8' Εξαιρετική σέντρα του Γκαλέτι απ' την δεξιά πτέρυγα, όπως επιτίθεται ο Ολυμπιακός, απομακρύνει σωτήρια με κεφαλιά ο Σαρ, προ του επερχόμενου Μήτρογλου.

6' Με επιθετικές βλέψεις έχουν ξεκινήσει οι Πειραιώτες.

2' Εξηντάρα μπαλιά με στόχο τον Μποκανί, που σούταρε με τη μία, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

1' Πρώτο σουτ από τον Ντουντού (από το ύψος της μεγάλης περιοχής) στο παιχνίδι, ψηλά αουτ.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Ρ. Μπράβο, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Γκαλέτι, Οσκαρ, Ζαϊρι (72' Στολτίδης), Μήτρογλου, Μαρέσκα.

Σταντάρ Λιέγης (Λάζλο Μπόλονι): Μπόλατ, Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Νταλμά (46' Καρσελά-Γκονσάλες), Μποκανί, Ντε Καμάργκο (89' Νικέζ), Καμοτσάτο, Σαρ, Μανγκαλά, Γιοβάνοβιτς, Βίτσελ.