Champions League

«Αγενέστατες καλεσμένες» Σεβίλλη και Ουνιρέα…

«Επέλαση» των φιλοξενούμενων στον 7ο όμιλο, με τις Σεβίλλη και Ουνιρέα να πετυχαίνουν μεγάλες -όσο και ευρείες- νίκες, στις έδρες των Στουτγκάρδη και Ρέιντζερς αντίστοιχα. Οι Ανδαλουσιανοί -χτυπώντας σε αντεπιθέσεις και στημένες φάσεις- πέρασαν «σαν άνεμος» 1-3 από τη Γερμανία και επέκτειναν σε τρεις τις σερί νίκες τους στον όμιλο. Η Ουνιρέα, από την άλλη, έκανε τη μεγάλη έκπληξη και, «διαλύοντας» 4-1 τη Ρέιντζερς μέσα στη Σκωτία, πήρε «με θόρυβο» το πρώτο της «τρίποντο» στο Champions League.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ-ΣΕΒΙΛΛΗ 1-3

Με τη Στουτγκάρδη να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά τη Σεβίλλη να είναι εκείνη που -σχεδόν κόντρα στη ροή του αγώνα- σκόραρε πρώτη, εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο. Οι Γερμανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, έχασαν και κάποιες μικροευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία -και με τον Σκιλασί να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από στημένη φάση- πήραν το προβάδισμα.

Το ξεκίνημα, δε, του β’ ημιχρόνου σαν να ήταν «φωτοτυπία» του πρώτου. Η Στουτγκάρδη μπήκε και πάλι με δύναμη, πίεσε για να ισοφαρίσει, ωστόσο και πάλι ήταν εκείνη που δέχτηκε το γκολ. Στο 55’, λοιπόν, ο Λέμαν απέκρουσε ασταθώς την σέντρα του Περότι -που πήρε περίεργη τροχιά και κατευθυνόταν στο δεξί του "Γ"- και ο επερχόμενος Χεσούς Νάβας απλά "έσπρωξε" την μπάλα στα δίχτυα απο κοντά. Ήταν το σημείο που οι γηπεδούχοι μάλλον απογοητεύτηκαν. Το τρίτο γκολ των Ανδαλουσιανών -και πάλι με κεφαλιά του Σκιλασί, στο 72’- επιβεβαίωσε απόλυτα κάτι τέτοιο και η εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Έλσον, δυο λεπτά μετά, απλά «χρύσωσε το χάπι» για τους Γερμανούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ (Μάρκους Μπάμπελ): Λέμαν, Οσόριο, Μπουλαρούζ, Τάσι, Μποκά, Κακάου (69’ Πογκρέμπνιακ), Χλεμπ (69’ Έλσον), Κεντίρα, Κουζμάνοβιτς, Τρες (69’ Χιτσλσμπέργκερ), Σίμπερ

ΣΕΒΙΛΛΗ (Μανουέλ Χιμένεθ): Χάβι Βάρας, Ντραγκουτίνοβιτς, Σκιλασί, Αντριάνο (37’ Περότι), Χεσούς Νάβας, Ζοκορά, Λουίς Φαμπιάνο (46’ Ντούσερ), Κανουτέ (90’ Αρούνα Κονέ), Σέρχιο Σάντσεθ, Ναβάρο, Λόλο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πίετερ Βινκ (Ολλανδία)
ΒΟΗΘΟΙ: Άρεντ Μπρινκ, Χανς Τεν Χούβε

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ-ΟΥΝΙΡΕΑ 1-4

«Φουριόζα» μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ρέιντζερς και με τον γνωστό γρήγορο βρετανικό ρυθμό έκλεισε από το πρώτο δευτερόλεπτο τους Ρουμάνους στα καρέ τους. Το γκολ που πέτυχε, δε, μόλις στο 2’ -μετά την περίεργη τροχιά που πήρε το σουτ του Μέντες, χτυπώντας στην πλάτη του Ρικάρντο Μπιλάνα- έδειχνε να την κάνει ακόμα ισχυρότερο φαβορί. Παρά το γεγονός, όμως, πως οι Σκωτσέζοι συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες, μέσα σε ένα δίλεπτο (36’-38’) γράφτηκε η «μοίρα» του ματς. Καταρχάς, στο 36’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν -σε μια σχετικά ανυποψίαστη φάση με τον Μπιλάσκο- και κατόπιν, στο 38, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, όταν το πέναλτι του Ντέιβις, απέκρουσε ο Τούντορ.

Το β’ ημίχρονο ήταν βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα της «σταχτοπούτας» Ουνιρέα και σίγουρα θα μείνει για αρκετά χρόνια ως εφιάλτης στο μυαλό των φίλων της Ρέιντζερς. Μέσα σε δέκα λεπτά (47’-56’) οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία γκολ (υπέροχο τακουνάκι του Μπρούνο Φερνάντεζ, αυτογκόλ του ΜακΚάλοχ και φάουλ του Μπραντάν) και άφησαν «ξερούς» τους -κακούς- Σκωτσέζους. Το διάστημα που απέμενε δεν ήταν αρκετό -όχι για να ανατρέψουν κάτι- αλλά ούτε καν να συνέλθουν καλά καλά από την «ψυχρολουσία».

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, Βέιρ, Μέντες (46’ Λάφερτι), Πάπατς, ΜακΚάλοχ, Ντέιβις, Τόμσον, Ροτέν (66’ Νόβο), Νέισμιθ, Γουίτακερ, Μίλερ

ΟΥΝΙΡΕΑ (Νταν Πετρέσκου): Τούντορ, Γκάλαμαζ, Μπιλάσκο, Βάργκα (89’ Παντουρέτου), Νίκου (19’ Ονόφρας), Ρικάρντο Βιλάνα, Μπραντάν, Μπάλαν (75’ Φρουνζά), Μπρούνο Φερνάντεζ, Μαφτέι, Αποστόλ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έρικ Μπράαμχααρ (Ολλανδία)
ΒΟΗΘΟΙ: Πάτρικ Γκέριτσεν, Ρομπ Φαν Ντε Βεν