Europa League

LIVE: ΠΑΟ-Στουρμ Γκρατς 1-0 (Τελικό)

Στο δεύτερο ημίχρονο το εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Στουρμ Γκρατς, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Europa League. Οι «πράσινοι» προηγούνται 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλπιγγίδη στο 60'. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr ό,τι συμβαίνει στο Ολυμπιακό Στάδιο.

90+2' Τέλος του αγώνα.

90+2' Ο Σισέ χάνει μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-0! Ο Γάλλος επιθετικός σε τετ α τετ με τον Γκρατσάι σουτάρει δυνατά άουτ.

90' Δύο λεπτά επιπλέον χρόνου.

85' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρουκάβινα στη θέση του Καραγκούνη.

81' Αλλαγή για τη Στουρμ. Χάσλερ στη θέση του Χετσλ.

80' Εξαιρετική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Γύρισμα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, ο Σισέ πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Γκρατσάι διώχνει με το αριστερό του πόδι σε κόρνερ.

79' Σουτ του Καραγκούνη, αόυτ.

75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σιμάο στη θέση του Λέτο.

68' Απευθείας φάουλ του Καραγκούνη, αόυτ.

66' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Στουρμ! Προβολή του Μπάιχλερ διώχνει ο Τζόρβας, νέα κεφαλιά του ποδοσφαιριστή των Αυστριακών αποκρούει ξανά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια σουτ του Σονλάιτνερ που μπλοκάρει ο διεθνής τερματοφύλακας.

65' Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπριελ.

64' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό! Σουτ του Καραγκούνη στο δοκάρι του Γκρατσάι.

63' Αλλαγή για τη Στουρμ. Ο Γιάντσερ στη θέση του Μπούκβα

63' Δοκάρι για τη Στουρμ! Εκτέλεση φάουλ του Μουράτοβιτς, κεφαλιά του Σίντενφλεντ στο δεξί δοκάρι του Τζόρβα.

60' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΣΑΛΠΙΓΓΙΔΗ 1-0! Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού αναλαμβάνει να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα, σημαδεύει τη δεξιά γωνία του Γκρατσάι και ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους!

59' Κίτρινη κάρτα στον Σονλάιτνερ.

59' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Σονλάιτνερ ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη.

59' Μακρινό σουτ του Βύντρα, διώχνει ο Γκρατσάι.

56' Η ανάπτυξη του Παναθηναϊκού στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν είναι καλή.

47' Ο Σισέ πλασάρει από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή, άουτ.

46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης στη θέση του Κατσουράνη.

46' Αλλαγή για τη Στουρμ. Ο Φελντχόφερ στη θέση του Πρετεντχάλερ.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Μπούκβα.

45' Ένα λεπτό επιπλέον χρόνου.

42' Καλό σουτ του Λέτο από μακριά, διώχνει ο Γκρατσάι.

40' Στο τελευταίο 10λεπτο οι Αυστριακοί έχουν ισορροπήσει το ματς και, παρά το γεγονός ότι οι τελικές προσπάθειες του Παναθηναϊκού είναι περισσότερες, αυτοί έχουν χάσει τη σπουδαιότερη ευκαιρία, στο 32'.

39' Μακρινό σουτ του Μπάιχλερ, άουτ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη.

32' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Στορμ! Κάθετη πάσα του Μουράτοβιτς στον Βέμπερ, ο τελευταίος σε τετ α τετ με τον Τζόρβα σουτάρει με δύναμη ψηλά άουτ.

30' Οι «πράσινοι» πιέζουν, ωστόσο η αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων είναι εξαιρετικά αποδοτική, μέχρι στιγμής.

23' Σέντρα σουτ του δραστήριου, μέχρι τώρα, Σαλπιγγίδη από δεξιά, διώχνει σε κόρνερ ο Γκρατσάι.

20' Ο Παναθηναϊκός έχει την πρωτοβουλία, ωστόσο δεν έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής κλασική ευκαιρία.

12' Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, άουτ.

10' Ο Παναθηναϊκός πιέζει από την αρχή του αγώνα.

8' Σουτ του Λέτο μπλοκάρει ο Γκρατσάι.

5' Σέντρα από δεξιά, τακουνάκι του Μπούκβα άουτ.

1' Σουτ του Λέτο στην αγκαλιά του Γκρατσάι.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Γκάμπριελ, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (46' Νίνης), Σαλπιγγίδης, Λέτο (75' Σιμάο), Καραγκούνης (85' Ρουκάβινα), Σισέ.

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ (Φράνκο Φόντα): Γκρατσάι, Σονλάιτνερ, Βέμπερ, Χιλίνκα, Μπούκβα (63' Γιάντσερ), Μουράτοβιτς, Ερενράιχ, Μπάιχλερ, Χετσλ (81' Χάσλερ), Πρετεντχάλερ (46' Φελντχόφερ), Σίντενφλεντ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Ολυμπιακό Στάδιο»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πίτερ Ράσμουσεν (Δανία)

20:35 Περίπου 10.000 φίλοι των γηπεδούχων έχουν προσέλθει μέχρι στιγμής στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Εκ των οποίων οι περισσότεροι οργανωμένοι.

20:25 Οι δύο ομάδες βγήκαν για το καθιερωμένο ζέσταμα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποθεώθηκαν κατά τη διάρκεια της εισόδους τους, ενώ αυτοί της Στουρμ Γκρατς αποδοκιμάστηκαν.

20:50 Οι φίλοι του «τριφυλλιού» σήκωσαν σημαία της Ραπίντ Βιέννης (εγχώρια αντίπαλο της Στουρμ) ενώ οι αντίστοιχοι της αυστριακής ομάδας αντέδρασαν με συνθήματα κατά της Ραπίντ.

20:35 Οι οπαδοί της Στουρμ Γκρατς φιλοξενούνται στη θύρα 18 του ΟΑΚΑ.

20:20 Στο κέντρο του γηπέδου έκανε την εμφάνισή του, το σεντόνι του Europa League.

20:15 Οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού έχουν αναρτήσει τα πανό τους.