Μπάγεβιτς: «Νίκη με Άρη»

Να αφήσουν πίσω την ήττα από την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και τα επακόλουθα αυτής θέλουν όλοι στο «στρατόπεδο» της ΑΕΚ. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς μίλησε στον τηλεοπτικό σταθμό «ΤΗΛΕΑΣΤΥ» και έδωσε το σύνθημα ανασυγκρότησης από το ερχόμενο κιόλας παιχνίδι με τον Άρη, στη Θεσσαλονίκη. Στόχος της «Ένωσης», σύμφωνα με τον Σερβοέλληνα τεχνικό, δεν είναι άλλος από τη νίκη, που θα βελτιώσει το κλίμα στην ομάδα.

«Έχουμε ένα δύσκολο ματς την Κυριακή. Ο Άρης είναι ψηλό εμπόδιο για εμάς, αλλά πρέπει να το περάσουμε. Σε όλα τα ματς παίζουμε για τη νίκη κι αυτή θα επιδιώξουμε στο Κλεάνθης Βικελίδης», ήταν το πρώτο σχόλιο του προπονητή του «Δικεφάλου», ο οποίος συνέχισε αναφερόμενος στη χθεσινή ήττα, για την 3η αγωνιστική του Europa League:

«Στο πρώτο 45λεπτο ήμασταν πολύ καλοί και είχαμε και 1-2 ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν το κάναμε. Είχαμε αρκετά λάθη, αλλά αυτά συμβαίνουν. Χάθηκε η ισορροπία με τις αποβολές. Εκτιμώ ότι παίξαμε πολύ καλά, αλλά μπορούμε και ακόμα καλύτερα. Έγινε μεγάλη προσπάθεια. Υπάρχουν απώλειες. Δεν ξέρω με τι ομάδα θα παίξουμε την Κυριακή... Δεν είναι θέμα απειθαρχίας, είναι θέμα απροσεξίας και λαθών οι αποβολές μας».

Καταλήγοντας, δεν παρέλειψε να αναφερθεί εκ νέου στον διαιτητή της αναμέτρησης στη Λευκορωσία: «Το μόνο που θέλω να πω για τον ρέφερι είναι ότι ήταν προκλητικός απέναντι στους παίκτες μου. Προκλητικός ήταν και ο τέταρτος διαιτητής σε εμένα. Δεν με άφησε να κάνω τίποτα... Δεν του είπα τίποτα για να με αποβάλει, του είπα μόνο μπράβο για την καθυστέρηση που έδειξε μόνο για δύο λεπτά. Ήταν η πρώτη αποβολή στην καριέρα μου... Δεν συνηθίζω να δημιουργώ πρόβλημα και να διαμαρτύρομαι».

Από όνειρο, εφιάλτης!

Με τόση πίεση, όποια ομάδα βρισκόταν στη θέση της πιθανότατα να είχε την ίδια τύχη. Η ΑΕΚ δέχτηκε πολλά και απανωτά «χτυπήματα» στην αναμέτρηση με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, για την 3η αγωνιστική του Europa League και τελικά υπέκυψε στους Λευκορώσους (2-1).

Ένα δίλεπτο ήταν ικανό να «γκρεμίσει» όλα όσα οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς είχαν «χτίσει» στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μινσκ (σ.σ. υπέρ της 1-0, με το πέναλτι του Μπλάνκο). Ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (53’) και αποβολή του Μαϊστόροβιτς στο 55’. Κάπου εκεί η «Ένωση» έχασε τη «γη κάτω από τα πόδια της».

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και με ασφυκτικό πρέσινγκ έβαλαν την ελληνική ομάδα στην εστία της. Τα χειρότερα, όμως, δεν είχαν έρθει. Η βροχή ολοένα και δυνάμωνε και μαζί της οι μαζικές είσοδοι των Λευκορώσων στην περιοχή του Σάχα. Η ελπίδα της ΑΕΚ να φύγει από εκεί τουλάχιστον με τον υπερπολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας «έσβησε» πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ακολούθησε η αποβολή (και) του Άρτσε, αλλά και η απομάκρυνση του Μπάγεβιτς από τον πάγκο! Με λίγα λόγια όλα πήγαν στραβά.

Μάλιστα, σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπενφίκα επί της Έβερτον, η ΑΕΚ έπεσε τελευταία στη βαθμολογία, σε ισοβαθμία με την ΜΠΑΤΕ. Η επόμενη αγωνιστική θα κρίνει πολλά. Η «Ένωση» θέλει νίκη επί των Λευκορώσων και ταυτόχρονα δεύτερη σερί ήττα των «ζαχαρωτών» με τους Πορτογάλους για να ελπίζει στη 2η θέση. Αλλιώς τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα… Για την ακρίβεια, αδύνατον να αντιστραφούν!

Επιμέλεια: Παναγιώτης Σεμερτζίδης