Στο δεύτερο ήταν Μαρούσι...

Στο δεύτερο ημίχρονο θυμήθηκε το Μαρούσι πως είναι ομάδα της Ευρωλίγκας... Οι «κίτρινοι» σάρωσαν με 81-61 την Καβάλα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών και έδειξαν πως και φέτος θα πρωταγωνιστήσουν. Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, με τους «μπλε» να βρίσκουν λύσεις, όμως στο δεύτερο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν ένα σερί και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος.

Οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι των «κίτρινων» και, παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε περιφέρεια και ρακέτα στην αρχή της αναμέτρησης, κρατούσαν άποντους τους γηπεδούχους. Έτσι, κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια, οι Αμαρουσιώτες βρήκαν τις λύσεις στα πρόσωπα των Πελεκάνου και Μαυροειδή και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στην ισοπαλία.

Στην τρίτη περίοδο, ο Μαυροειδής συνέχισε να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια και βοήθησε το Μαρούσι να ξεφύγει με +15, έχοντας τη συμπαράσταση των Πελεκάνου και Καϊμακόγλου. Έτσι, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +10. Στην τέταρτη περίοδο, ο Οουέιντ προσπάθησε να μειώσει το σκορ, όμως ήταν μόνος του επιθετικά και δεν μπορούσε να «ανατρέψει» την κατάσταση. Έτσι, η διαφορά αυξανόταν συνεχώς και φτάσαμε στο τελικό +20.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-36, 60-50, 81-61

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κις 7 (1), Γκόρντον 6 (1), Πελεκάνος 16 (1), Μπατής 9 (1), Χόμαν 5, Μαυροειδής 10, Καλάθης 5 (1), Κένταλ 6, Καϊμακόγλου 17 (1)

ΚΑΒΑΛΑ (Κώστας Πιλαφίδης): Νίκου, Αλεξάντερ 5, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 2, Χαφ 7 (1), Γουέιντ 11, Σιλντς 17 (4), Ραϊτσεβιτς, Τσέρανιτς 9, Γκούστας 10

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης