ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-1 (Τελικό)

Σε εξέλιξη η αναμέτρηση του Άρη με την ΑΕΚ (1-1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του πρώτου απ’ τα δύο ντέρμπι της ημέρας, απ’ το www.sport-fm.gr.

93': Λήξη του αγώνα

92': Δυνατό σουτ του Σκόκο έξω απο την περιοχή, περνάει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

89': Εξαιρετικό σουτ του Σκόκο στην κίνηση, μετά απο εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ

87' - Κίτρινη κάρτα για τον Άρη: Ο Ναφτί μάρκαρε δυνατά απο πίσω τον Σκόκο

85' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ: Ο Ντάριο Φερνάντεζ χτύπησε εκτός φάσης τον Μαντούκα και αποβλήθηκε

80'Τρίτη αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Μαντούκα αντϊ του Μπλάνκο.

80' Σέντρα του Κάλβο από τα δεξιά, ο Αμπρέου σηκώθηκε για την κεφαλιά, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

78' Κίτρινη στον Μάκο της ΑΕΚ.

78' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Ντέιλι στη θέση του Κάμπορα.

73' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Μάκου ο Σηφάκης απέκρουσε, ακολούθησε το πλασέ του Λεονάρντο πάνω στη γραμμή έδιωξαν του Άρη και στο τέλος το σουτ του Νέμεθ δεν βρήκε στόχο.

72' Kίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη του Άρη.

70' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Μάκος πέρασε στη θέση του Ενσαλίβα.

68' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε αντί του Πίτου Γκαρσία.

67' Κίτρινη κάρτα στον Αμπρέου του Άρη.

67' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ της ΑΕΚ.

66' Πολύ καλή προσπάθεια του Σκόκο, που πέρασε όσους βρήκε μπροστά του, έβγαλε μόνο του τον Λεονάρντο αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου ήταν εντελώς άστοχο.

60' Κούρσα του Νέμεθ από τα αριστερά, ο Ούγγρος μπήκε στην περιοχή και το σουτ του μπλόκαρε ο Σηφάκης.

57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο αντί του Χέρσι.

55' Διαγώνιο σουτ του Κάλβο από τα δεξιά της περιοχής, σε ετοιμότητα ο Σάχα μπλόκαρε.

54' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντες του Άρη.

53' Καλό σουτ του Πίτου μέσα από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο του Σάχα.

50' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα. Κεφαλιά του Καφέ στα αριστερά, ο Μπλάνκο πετάχτηκε με προβολή και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

48' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ και 1-1. Ασυνεννοησία της άμυνας του Άρη, ωφελήθηκε ο Σκόκο, ο οποίος με καλό σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

46' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Νέτο άφησε τη θέση του στον Φλάβιο.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Καταπληκτικό πέρασμα του Ναφτί στον Πίτου στα αριστερά της περιοχής, ο δεύτερος επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ που έστειλε σε κόρνερ ο Σάχα.

41' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο συνεχίζεται το ματς, με τον Άρη να κρατά εύκολα το υπέρ του σκορ.

36' Καλή κεφαλιά του Κάμπορα μέσα απο την περιοχή, άστοχη.

34' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς της ΑΕΚ.

33' Κίτρινη κάρτα στον Αράνο του Άρη.

32' Ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ στη φάση, με τον Νέμεθ να μην προλαβαίνει να πιάσει την κεφαλιά και στη συνέχεια το σουτ Ενσαλίβα να κοντράρει.

28' Κίτρινη κάρτα στον Σκόκο της ΑΕΚ.

26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοκο, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και παραλίγο να προβληματίσει τον Σηφάκη.

22' Μακρινό σουτ του Αμπρέου, χωρίς να ανησυχήσει τον Σάχα.

18' Σουτ του Χέρσι από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

17' Σουτ του Κάλβο έξω από την περιοχή, στα χέρια του Σάχα.

16' Ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί ο "δικέφαλος" στις απαιτήσεις του αγώνα, παρά την κατοχή της μπάλας...

11' Προσπάθεια της "Ένωσης" να αντιδράσει, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.

6' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ναφτί έπιασε την κεφαλιά γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Αμπρέου ανενόχλητος επίσης με το κεφάλι έβαλε μπροστά την ομάδα του.

5' Αναταραχή στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Ενσαλίβα κοντρόλαρε με το χέρι και δικαίως οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για πέναλτι που ποτέ δεν δόθηκε.

4' Εξαιρετική σέντρα του Πίτου από τα αριστερά, ο Κάμπορα έπιασε πολύ καλή κεφαλιά την οποία απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Σάχα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο (46' Φλάβιο), Αράνο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Κάλβο, Φερνάντες, Αμπρέου, Νασούτι, Κάμπορα (78' Ντέιλι), Πίτου Γκαρσία (68' Κόκε).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καφές, Αραούχο, Χέρσι (57' Λεονάρντο), Γιάχιτς, Καράμπελας, Μπλάνκο (80' Μαντούκα), Νέμεθ, Σκόκο, Μαϊστόροιτς, Ενσαλίβα (70' Μάκος).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κ. ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗΣ (ΑΘΗΝΩΝ)
ΒΟΗΘΟΙ: Π. ΤΡΥΦΩΝ (ΔΡΑΜΑΣ), Δ. ΜΠΙΤΣΙΔΗΣ (ΘΡΑΚΗΣ)
ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης»